Babiš nasliboval sportovcům miliardy i vlastní úřad. Peníze se prý nemají rozdělovat v bytě | E15.cz

Babiš nasliboval sportovcům miliardy i vlastní úřad. Peníze se prý nemají rozdělovat v bytě

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Sport si podle ministra financí Andreje Babiše zaslouží samostatnou agenturu mimo ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT). Místopředseda vlády to řekl na valné hromadě České unie sportu v Nymburku.

Sport je v současné době částečně ochromen kvůli dotační aféře a nevyplaceným finančním prostředkům z ministerstva školství, které měly svazy, jednoty a servisní centra v regionech obdržet do konce března.

Babiš před delegáty valné hromady připustil, že sport neprožívá dobré období. "Vzhledem k té kauze, která se stala na ministerstvu školství, je to velice negativní," řekl předseda hnutí ANO.

Je přesvědčen, že český sport si zaslouží samostatnou agenturu. "Je potřeba udělat inventuru všech sportovních zařízení, protože tam je obrovský deficit. Je potřeba investovat obrovské miliardy, navýšit provoz, udělat z toho agenturu, která nebude v rámci MŠMT. A zásadně změnit rozdělování peněz," uvedl Babiš.

Představitelé sportu usilují už delší dobu o silnější pozici ve státní správě a vznik vlastního ministerstva. Podle Babiše je jedno, jestli půjde o agenturu nebo ministerstvo sportu. 

V dotační kauze jsou mezi obviněnými fotbalová asociace a její předseda Miroslav Pelta. Důvodem má být sjednávání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení povinnosti při správě cizího majetku.


Rozhovor s Babišem čtěte na serveru isport.cz >>>


"Fotbalisti to jednoduše podělali," řekl Babiš. "Není možné, když v minulosti některé vlády rozdělovaly peníze v nějakém baru v Intercontinentalu, aby se teď peníze rozdělovaly v nějakém bytě. To je pro mě nepřijatelné a skandální," komentoval případ zneužívání dotací.

Přesto si Babiš myslí, že by fotbal měl finance na provoz klubů a mládeže od státu obdržet. "Já nevím, jak peníze tečou, jestli by šlo svaz vynechat a dát to přímo klubům, sportovcům. To by bylo nejlepší řešení," uvedl.

Pro sport je letos ve státním rozpočtu vyčleněno šest miliard korun, příští rok by se měla částka zvýšit na 7,5 miliardy. Cílem je v budoucnu dosáhnout dvanácti miliard. "To je na provoz minimum," řekl Babiš. "Uvidíme, jak to bude po příštích volbách, kdo bude ve vládě. Já můžu jenom přát sportovcům, aby konečně měli ve vládě někoho, kdo bude peníze rozdělovat spravedlivě," dodal.

Ministryně Valachová vyzvala fotbalovou asociaci k předložení zprávy o vnitřním financování:

Ministryně Valachová vyzvala FAČR k předložení zprávy o vnitřním financování

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře sledujte na Info.cz

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video