Centrální banka si na pravomoc tlumit hypoteční trh ještě počká | E15.cz

Centrální banka si na pravomoc tlumit hypoteční trh ještě počká

Jaroslav Bukovský

Pravděpodobnost, že Česká národní banka získá zákonnou pravomoc utlumit hypoteční trh ještě do říjnových parlamentních voleb, se přiblížila nule.

 Návrh zákona o ČNB obsahující nástroje umožňující bance účinněji ovlivňovat ceny nemovitostí totiž podle zdrojů deníku E15 nenachází podporu v koaliční radě a jeho přijetí se tak zřejmě odloží do příštího volebního období.

Centrální bankéři připomínají, že každé prodlení může významně zvýšit napětí na realitním trhu.

Bankám v Česku vzrostl zisk o třetinu, dosáhl 18,5 miliardy korun

„Koaliční rada prakticky smetla zákon ze stolu, je to velká prohra guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka,“ uvádí zdroj deníku obeznámený se situací. „Návrh vyvolal v prvním čtení poměrně velké kontroverze. V současnosti není dokončeno ani druhé čtení, což znamená, že poslanci do předlohy ještě nenačetli pozměňovací návrhy. Je tedy velmi nepravděpodobné, že by sněmovna v tomto volebním období normu schválila,“ potvrzuje předseda parlamentního rozpočtového výboru Václav Votava.

Projednání zákona není pevně zařazeno ani na program předposlední schůze sněmovny před volbami, která začíná příští úterý.

ČNB snižuje dostupnost hypoték. Na modelovém příkladu čtěte, kdo na regulaci doplácí nejvíce

„Trh zatím nehoří a my se preventivně snažíme zabránit tomu, aby hořel v budoucnu. A na to je potřeba mít účinné nástroje, ačkoli politici tvrdí opak, protože dlouho nehořelo. Každé zdržení je nemilé a potenciálně zvyšuje rizika požáru v budoucnu,“ uvádí radní ČNB Mojmír Hampl.

Samotná hrozba posílení mandátu ČNB přitom trh dále nafoukne. „Prodejci budou při prodeji nemovitosti argumentovat právě snahou ČNB dostat nové pravomoci,“ upozorňuje ředitel institucionálních vztahů a hlavní ekonom Generali CEE Miroslav Singer.

Jak obejít regulaci úvěrů? Část firem vydává spotřebitelské půjčky za podnikatelské

Odložení zákona do příštího volebního období by podle znalců znamenalo, že ČNB získá legislativní pravomoc omezit hypotéky o řadu měsíců později. „Obávám se, že by se přijetí nestihlo ještě ani zkraje příštího roku,“ domnívá se Singer.

ČNB nyní vydává limity úvěrů na bydlení formou doporučení, to ale není vymahatelné. Podle návrhu by se tato pravomoc dostala přímo do zákona o ČNB. Má to omezit možná rizika na finančním trhu, například nadměrné zadlužování domácností.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře sledujte na Info.cz

 

Volby 2018

Komunální volby 2018 Senátní volby 2018 Voličský průkaz Kandidátní listiny

Senátní i komunální volby proběhnou 5. a 6. října, druhé senátní kolo voleb pak o dva týdny později.

Podle průzkumů budou volby v Praze vyrovnané, hlavní favoriti na primátora už jsou ale známi. U komunálních voleb si dejte pozor na pravidla hlasování, křížkování kandidátů má svá pravidla, která nejsou tolik známa.

V říjnu se obmění také třetina Senátu. Kandidovat se chystají jak neúspěšní kandidáti na prezidenta Jiří DrahošMarek Hilšer nebo například Pavel Fischer, tak bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek nebo nepravomocně odsouzený exhejtman David Rath

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!