Co bude dál? Sobotka nevylučuje vypsání předčasných voleb | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Co bude dál? Sobotka nevylučuje vypsání předčasných voleb

ČTK

Demise vlády by mohla podle premiéra Bohuslava Sobotky znamenat vypsání předčasných voleb do Sněmovny. Na tiskové konferenci ale upozornil, že by se na tom musely shodnout i další strany ve Sněmovně, nejen koaliční. 

Sobotka oznámil, že se rozhodl podat demisi kvůli nevyjasněným majetkovým poměrům a finančním transakcím vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše (ANO).

Faltýnek: Krizi vymyslela ČSSD, děsí se svých preferencí

"Koaliční strany mají možnost dohodnout se na obnovení koalice a součástí té dohody musí být také vyřešení pozice ministra financí, aby nadále nedocházelo k tomuto střetu zájmů. Nebo se mohou koaliční strany dohodnout na tom, že budou uspíšeny volby do Poslanecké sněmovny. To ale samozřejmě nemůže udělat jenom samotná koalice, musely by se na tom dohodnout i další strany, které jsou zastoupeny v Poslanecké sněmovně," řekl Sobotka.

Poslanecká sněmovna se může usnést na svém rozpuštění, je k tomu třeba třípětinová ústavní většina. Rozpuštění Sněmovny je nutný krok pro vypsání předčasných voleb.

Komentář Martina Čabana: Sobotkův zcela zaručený trapas

Sobotka prohlásil, že podle něj není možné, aby se vláda snažila přežít zbývající půlrok do řádného termínu voleb a tvářila se, že se nic neděje. Babiš je podle něj ve střetu zájmů, když mu jako ministrovi financí podléhá Finanční správa, která by měla vyšetřit jeho nákup jednokorunových dluhopisů od společnosti Agrofert v době, kdy ji vlastnil.

Podívejte se na to, jak premiér Bohuslav Sobotka podává demisi: 

Bohuslav Sobotka chce podat demisi

Sobotka dnes řekl, že Babiš za čtyři měsíce nedokázal vysvětlit podezření a nejasnosti ohledně svého majetku a svých obchodních transakcí, pouze podle premiéra uráží koaliční partnery a vymýšlí si. Situace podle Sobotky poškozuje důvěru občanů v politiku a ohrožuje práci vlády, která si jako jeden z cílů stanovila boj s šedou ekonomikou.

Průzkum: ANO drtivě porazí ČSSD, ODS předstihne komunisty

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře sledujte na Info.cz

Autor: ČTK
 

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!