Elektronické recepty míří do Senátu, lékaři doufají v jejich odložení | E15.cz

Elektronické recepty míří do Senátu, lékaři doufají v jejich odložení

Adéla Čabanová

Lékaři nevzdali boj proti povinně elektronickým receptům. Senátní návrh by mohli do konce roku stihnout projednat noví poslanci.

Oddálení povinnosti lékařů vypisovat od ledna příštího roku recepty elektronicky míří k zákonodárcům. Návrh novely zákona hodlá na srpnové schůzi Senátu předložit senátor Vladimír Plaček (ČSSD).

„Projednala by ho nově zvolená sněmovna tak, aby k prvnímu lednu elektronický recept povinný nebyl,“ ohlásil v Senátu ve čtvrtek Plaček. Odložil by povinnost na rok 2020. Věří totiž lékařům, že by elektronické recepty byly pro mnohé z nich významným problémem. „Každý den, každá chvíle, kdy bude oddálen, tak je pro zdravotnický systém v pořádku,“ míní Plaček.

Dlouhodobě nemocní si přilepší. Senát odsouhlasil zvýšení nemocenské

A jeho návrh bude řešit nejen elektronické recepty. Zároveň by ordinacím, které vybírají jen malé částky v hotovosti, dal výjimku z EET.

Lékařská komora, která proti této zákonné povinnosti dlouhodobě bojuje, neztrácí naději na zvrat na poslední chvíli. „ČLK se bude znovu snažit prosadit takovou změnu zákona, která by zachovala e-recept jako fakultativní možnost,“ oznámil minulý týden v časopise České lékařské komory její prezident Milan Kubek.

Babišův FutureLife posílil v Poliklinice Modřany, chystá se na její přestavbu

I předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka Plačkovu iniciativu vítá. „Jak je e-recept připraven, byla by to obrovská ostuda a fiasko. Nevěřím, že na konci roku to bude schopen úřad zvládnout,“ tvrdí Šonka. „E-recept zatím nic nepřináší ani pro pacienty, ani pro lékaře, je to produkt sám pro sebe.“

Elektronický systém pro povinné e-recepty přitom bude stát 14,7 milionu korun. Státní ústav pro kontrolu léčiv jej touto dobou testuje. E-recept sníží chyby při předepisování a výdeji léků. U chronických pacientů může být výhodné, že elektronický recept lze vystavit na dálku.

Další možné výhody, jako je kompletní záznam o tom, co pacient užívá, nebo automatická kontrola interakcí, ale zákon zatím neumožňuje. Lékaři tvrdí, že systém vyřadí některé starší lékaře a bude dělat problémy v regionech při horším signálu sítí.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře sledujte na Info.cz

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!