Glosa Jany Havligerové: Lithiové volební eso | E15.cz

Glosa Jany Havligerové: Lithiové volební eso

Jana Havligerová

Předvolební mítink, který do budovy českého sněmu svolali komunisté, anoisté a okamurovci, si nakonec dosyta užily všechny politické strany. Oficiálně to tedy byla mimořádná schůze Poslanecké sněmovny.

V diskuzi věnované případné těžbě lithia padaly výrazy, které by si politici v televizních debatách nedovolili použít. Jako ukázku si dovolme opakovat alespoň ta mírnější slova jako třeba fízl nebo kriminálník. Komu například tyto výrazy byly určeny, lze dohledat na stránkách Poslanecké sněmovny.

O rizicích nevyzkoušené těžby s nezaručeným ekonomickým přínosem se ovšem mluvilo jen málo. A po devíti hodinách osočování, ve kterých si to rozdal každý s každým, nakonec poslanci přijali hned dvě usnesení, která mají jedno společné.

Glosa Martina Čabana: Sebevědomí a reálpolitika

Řídit se jimi nemusí ani dosluhující Sobotkův kabinet, ani budoucí vláda. Což bylo dopředu jasné. Sociálním demokratům, jejichž ministr o případné budoucí těžbě lithia podepsal rovněž nezávazné memorandum, byla ovšem úspěšně nasazena psí hlava. To se pár dnů před volbami hodí.

Výsledky voleb 2017, jakmile budou známy, najdete zde >>>

Glosa Martina Čabana: Není expert jako expert
Glosa Martina Čabana: Zemanova kratochvíle

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře sledujte na Info.cz

 

Volby 2018

Komunální volby 2018 Senátní volby 2018 Voličský průkaz Kandidátní listiny

Senátní i komunální volby proběhnou 5. a 6. října, druhé senátní kolo voleb pak o dva týdny později.

Podle průzkumů budou volby v Praze vyrovnané, hlavní favoriti na primátora už jsou ale známi. U komunálních voleb si dejte pozor na pravidla hlasování, křížkování kandidátů má svá pravidla, která nejsou tolik známa.

V říjnu se obmění také třetina Senátu. Kandidovat se chystají jak neúspěšní kandidáti na prezidenta Jiří DrahošMarek Hilšer nebo například Pavel Fischer, tak bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek nebo nepravomocně odsouzený exhejtman David Rath

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!