Glosa Martina Čabana: Babiš může využít trestní stíhání jako rekvizitu | E15.cz

Vše o vizionářích

Vše o vizionářích Vstoupit do speciálu

Glosa Martina Čabana: Babiš může využít trestní stíhání jako rekvizitu

Martin Čaban

Martin Čaban

Byly doby, kdy trestní stíhání politika automaticky odrovnalo. To už ale neplatí. Dnes je věštění mnohem těžší.

Andrej Babiš zareagoval na zprávu o svém trestním stíhání podle očekávání. Je to prý „poslední zoufalý pokus“ o jeho politickou likvidaci ze strany „zkorumpovaného systému“. Neodpustil si ani přirovnání k politickým procesům 50. let, což jsme mimochodem naposledy slyšeli z úst Davida Ratha.

Načasování žádosti je svým způsobem nešťastné, ale těžko to lze dávat za vinu výhradně policii. Na začátku července vydalo Vrchní státní zastupitelství v Praze pod vedením Lenky Bradáčové zprávu, z níž citoval server Neovlivní. Týká se průběhu vyšetřování kauzy Čapí hnízdo a píše se v ní, že „lze zaznamenat procesní neochotu k součinnosti ze stran některých privátních subjektů, která zpomaluje postup řízení“. Server celkem hodnověrně dovozuje, že průtahy a neochota se týkaly právě lidí a firem z Babišova okolí.

Policie požádala sněmovnu o vydání Babiše a Faltýnka. Je to pokus mě zlikvidovat, říká šéf ANO

Je ale velkou otázkou, nakolik Babišovi propírání Čapího hnízda bezprostředně před volbami vlastně uškodí. Babišovi se podle průzkumů rozrůstá voličské jádro, jinými slovy přibývá věrných a rozhodnutých voličů, kteří zjevně sdílejí jeho pohled na svět a současný stav země. Z tohoto pohledu může načasování trestního stíhání Babišovi paradoxně pomoci. Žádný jiný termín by nedodal jeho ublíženým příběhům o pronásledovaném spravedlivém takovou sílu jako právě tento. A Babišův marketing je dost silný na to, aby ten příběh voličům ochotným naslouchat patřičně prodal. Babiš celou svou politickou kariéru staví na mučednické póze a trestní stíhání mu k ní poskytne cennou rekvizitu.

Až Babiš ovládne vnitro, s policií si to vyřídí, tvrdí politolog Doležal

Na druhé straně Babiš nutně potřebuje vyhrát volby co nejdrtivěji, a i kdyby ho trestní stíhání mělo stát jen pár procent, může to být v důsledku velká rána. Věštění je těžké. Byly časy, kdy by něco podobného politika nenávratně odrovnalo. Dnes už ale samotné trestní stíhání voličům nestačí k tomu, aby politika odepsali. To se projevilo naposledy v krajských volbách na Liberecku, kde triumfálně obhájil funkci trestně stíhaný hejtman Martin Půta.

Babiš: Koupím si, co budu chtít. To není váš problém
Komentář Andrey Procházkové: Jak si Babiš hraje s Peroutkou

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře sledujte na Info.cz

 

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!