Glosa Martina Čabana: Ústavní žaloba na prezidenta začíná dávat smysl | E15.cz

Glosa Martina Čabana: Ústavní žaloba na prezidenta začíná dávat smysl

Martin Čaban

Zeman se rozhodl upřednostnit koaliční smlouvu před ústavou. To už je téma, které by ústavní soudce mohlo zajímat.

Bylo to v půli roku 2013, když se Miloš Zeman, tehdy čerstvě prezident republiky, vyjádřil o ústavních zvyklostech jako o pojmu, který je „idiotský“. Následně v rozporu se vším, co bylo dosud v českém ústavním pořádku obvyklé, jmenoval prezidentskou vládu Jiřího Rusnoka, která neměla šanci získat důvěru poslanců, a nechal ji přes půl roku vládnout.

A své přesvědčení o tom, že vykladači ústavy jsou idioti, pokud se nejmenují Miloš Zeman, si hlava státu zjevně uchovala dodnes. Po schůzce s ministrem financí Andrejem Babišem Zeman uvedl, že Babišovo odvolání by bylo v rozporu s koaliční smlouvou. Jenže neodvolání ministra na návrh předsedy vlády je zase ve zjevném rozporu s ústavou. Takže je celkem jasné, který z obou dokumentů je momentálně prezidentovi dražší.

Video: Podívejte se na vyostřené setkání Sobotky se Zemanem:

480p 360p 240p
Konflikt prezidenta Miloše Zemana a premiéra Bohuslava Sobotky na Pražském hradě.

Až dosud bylo volání po ústavní žalobě na prezidenta republiky do velké míry exhibicí. Hnát prezidenta k Ústavnímu soudu kvůli tomu, že s odvoláním vrtošivě počká několik dnů, by bylo podobně nedůstojné jako mnohé hradní výstupy.

Nicméně po pondělním prohlášení, v němž Zeman zcela zjevně nadřadil koaliční smlouvu mezi ČSSD, ANO a KDU-ČSL nejvyššímu zákonu, začínají úvahy o žalobě dávat jistý smysl. Přinejmenším by to v Brně mohlo být zajímavé a celkem napínavé. A ať by to dopadlo jakkoli, soudci by mohli alespoň trochu vyjasnit a zpevnit mantinely, v nichž se má pohybovat hlava státu, pro niž jsou dosavadní výklady pravidel hry pouhou idiocií.

Vítkov si připomněl 72 let od konce druhé světové války, Zeman se z piety omluvil
Analýza: Módní pojem postpravda. Nejvíce nás „manipulují“ příběhy, ne fakta. Ví to i Babiš
Andrej Babiš: Koupím si, co budu chtít. To není váš problém
Zeman: Abych mohl odvolat Babiše, musela by být zrušena koaliční smlouva

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře sledujte na Info.cz

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!