Glosa Martina Čabana: Ústavní žaloba na prezidenta začíná dávat smysl | E15.cz

Glosa Martina Čabana: Ústavní žaloba na prezidenta začíná dávat smysl

Martin Čaban

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Zeman se rozhodl upřednostnit koaliční smlouvu před ústavou. To už je téma, které by ústavní soudce mohlo zajímat.

Bylo to v půli roku 2013, když se Miloš Zeman, tehdy čerstvě prezident republiky, vyjádřil o ústavních zvyklostech jako o pojmu, který je „idiotský“. Následně v rozporu se vším, co bylo dosud v českém ústavním pořádku obvyklé, jmenoval prezidentskou vládu Jiřího Rusnoka, která neměla šanci získat důvěru poslanců, a nechal ji přes půl roku vládnout.

A své přesvědčení o tom, že vykladači ústavy jsou idioti, pokud se nejmenují Miloš Zeman, si hlava státu zjevně uchovala dodnes. Po schůzce s ministrem financí Andrejem Babišem Zeman uvedl, že Babišovo odvolání by bylo v rozporu s koaliční smlouvou. Jenže neodvolání ministra na návrh předsedy vlády je zase ve zjevném rozporu s ústavou. Takže je celkem jasné, který z obou dokumentů je momentálně prezidentovi dražší.

Video: Podívejte se na vyostřené setkání Sobotky se Zemanem:

Konflikt prezidenta Miloše Zemana a premiéra Bohuslava Sobotky na Pražském hradě.

Až dosud bylo volání po ústavní žalobě na prezidenta republiky do velké míry exhibicí. Hnát prezidenta k Ústavnímu soudu kvůli tomu, že s odvoláním vrtošivě počká několik dnů, by bylo podobně nedůstojné jako mnohé hradní výstupy.

Nicméně po pondělním prohlášení, v němž Zeman zcela zjevně nadřadil koaliční smlouvu mezi ČSSD, ANO a KDU-ČSL nejvyššímu zákonu, začínají úvahy o žalobě dávat jistý smysl. Přinejmenším by to v Brně mohlo být zajímavé a celkem napínavé. A ať by to dopadlo jakkoli, soudci by mohli alespoň trochu vyjasnit a zpevnit mantinely, v nichž se má pohybovat hlava státu, pro niž jsou dosavadní výklady pravidel hry pouhou idiocií.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře sledujte na Info.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video