Komentář Bohumila Pečinky: Julius Šuman a válka o vyznění | E15.cz

Komentář Bohumila Pečinky: Julius Šuman a válka o vyznění

Bohumil Pečinka

Poslední rok se český veřejný prostor stává obětí mediálních her policistů a zpravodajských důstojníků. Pokud tomu nechceme podlehnout, musíme odlišovat tvrdá fakta od manipulací. Zvláště v okolí aféry s krycím názvem Julius Šuman. Jednou z hlavních postav je bývalý novinář vydavatelství Empresa Media a později Mafry Marek Přibil. V obou vydavatelstvích stál vždy trochu mimo redakce a byl vyhlášeným člověkem na špinavou práci. 

Nepodléhal šéfredaktorům, ale jen zájmům vydavatele, což ostatní novináři věděli, takže se k němu stavěli se směsicí strachu a opovržení. Když si Andrej Babiš pořídil Mafru s deníky MF Dnes a Lidové noviny, opatřil si i Přibila a vedení vydavatelství využívalo jeho služeb k psaní likvidačních článků. V pražském novinářském světě o jeho roli všichni věděli.

Ne, že ne. Důvodem bylo, že tři velké pseudoaféry, které pomáhal rozjíždět (Čadek, ministr vnitra v nevěstinci a kriminální pozadí reorganizace policie), se ukázaly jako lživé, což konstatovala i parlamentní vyšetřovací komise a šetření provádějící policisté.

Před několika týdny se skupina označující se jako Julius Šuman rozhodla na Twitteru zveřejnit nahrávky rozhovorů Přibila s Babišem. Vyplývá z nich, že jejich propojení bylo ještě užší, než se předpokládalo. A včera vybuchly tři mediální granáty: Přibil vyšel z ilegality a promluvil ve dvou rozhovorech (DVTV a Seznam Zprávy).

Další anonymní nahrávka Babiše: šéf ANO popisuje zákulisí sametové revoluce i schopnosti Kleslové

Poté antibabišovská skupina Julius Šuman zveřejnila další nahrávku. A reportér Českého rozhlasu Janek Kroupa oznámil, že odtajní, co všichni v mediálním světě dávno tušili: pro Přibila pracovala skupina policistů a předávala mu informace o policejním prezidentovi a ministru vnitra. V Kroupově tvrzení je nové to, že zveřejnil jejich jména (Hájek, Večeřa).

A šokující je i způsob, jak se to dělo: Babišovi podřízení z ministerstva financí měli uměle vyvolávat daňové kauzy, aby se dostali k vyšetřovacím spisům a informacím, které pak zveřejňovala babišovská média. Je-li to pravda, jde o ukázku účelové daňové represe a privatizace veřejné správy.

Proč nekonají vrchní státní zástupci, jindy tak horliví? Tradičně se tváří, že se nic neděje, a drží Babišovi palce, protože slíbil prosadit jejich zákon o státním zastupitelství. Takže co se to v minulých dnech odehrálo?

Proč Havel nezavedl prezidentský systém? podivuje se Babiš

Přibil zřejmě dostal informaci, že se blíží vážné odhalení novináře Kroupy, takže vstoupil do médií a pokoušel se dát budoucím událostem jiné vyznění, aby ochránil Babiše.

Česká média, celá vděčná, že konečně mluví, mu poskytla velký prostor, aniž by ho nějak zvlášť konfrontovala s jeho minulými postoji. Nemělo by to zastřít to podstatné – někdo zavádí do struktur státu čirý gangsterismus. To je ukázka korupce na čtvrtou.

Autor je komentátorem týdeníku Reflex

Další články Bohumila Pečinky najdete na webu Reflex.cz>>>

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře sledujte na Info.cz

 

Volby 2018

Komunální volby 2018 Senátní volby 2018 Voličský průkaz Kandidátní listiny

Senátní i komunální volby proběhnou 5. a 6. října, druhé senátní kolo voleb pak o dva týdny později.

Podle průzkumů budou volby v Praze vyrovnané, hlavní favoriti na primátora už jsou ale známi. U komunálních voleb si dejte pozor na pravidla hlasování, křížkování kandidátů má svá pravidla, která nejsou tolik známa.

V říjnu se obmění také třetina Senátu. Kandidovat se chystají jak neúspěšní kandidáti na prezidenta Jiří DrahošMarek Hilšer nebo například Pavel Fischer, tak bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek nebo nepravomocně odsouzený exhejtman David Rath

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!