Nejvyšší správní soud přepočítá část preferenčních hlasů ODS | E15.cz

Nejvyšší správní soud přepočítá část preferenčních hlasů ODS

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Nejvyšší správní soud (NSS) přepočítá preferenční hlasy pro kandidáty ODS přibližně v polovině Středočeského kraje. Důvodem jsou pochybnosti o správnosti započtení preferenčních kroužků. Přepočet může znamenat změnu v tom, kteří čtyři kandidáti ODS získají v kraji poslanecký mandát, případně v jakém pořadí se umístí. Celkové rozvržení sil ve Sněmovně však přepočet neovlivní.

Soud si vyžádal volební dokumentaci z 915 okrsků. "V takovém rozsahu NSS volby dosud nepřezkoumával," řekl dnes novinářům předseda volebního senátu Tomáš Langášek. Do kontroly se příští týden zapojí prakticky všichni zaměstnanci soudu.

Na neděli 19. listopadu soud svolal veřejné jednání, kde stížnost projedná. O den později má poprvé zasednout Sněmovna, soud se proto snaží ještě předtím udělat jasno. Soud na jednání předvolal zástupce Státní volební komise, pisatele stížnosti i čtyři zvolené poslance za ODS ve středních Čechách, tedy Jana Skopečka, Petra Bendla, Veroniku Vrecionovou a Vojtěcha Munzara.

Soud o přepočtu rozhodl z podnětu muže z Prahy, který volil ve Středočeském kraji díky voličskému průkazu. Poté zjistil, že jeho preferenční hlas není v okresku zohledněný.

"Stejnou indicii měl v pěti dalších okrscích na základě svědectví pěti dalších osob. My jsme si vyžádali volební dokumentaci z prvních šesti okrsků, které označil, a museli jsme konstatovat, že ta jeho tvrzení jsou v zásadě pravdivá," uvedl Langášek. Proto soud na základě dostupných statistických dat rozhodl o rozsáhlejší kontrole v polovině kraje. Nelze vyloučit, že chyb bylo tolik, že mohly ovlivnit zvolení některých poslanců za ODS.

Problémy spočívají jednak v nezapočítaných hlasech z rubové strany hlasovacího lístku, jednak v chybném připočítávání preferencí pro první čtyři kandidáty i na volebních lístcích, kde voliči nikoho nekroužkovali. Zkušenost z dřívějších let podle Langáška svědčí o tom, že oboustranné hlasovací lístky působí potíže. "Může to vést k systémové nerovnosti mezi kandidáty," míní Langášek.

Přepočet hlasů by teoreticky mohl pomoci například Martinu Kupkovi, který kandidoval z 31. pozice. Podle nynějšího součtu získal Kupka 4168 hlasů, více než Vrecionová a Munzar, na zvolení to ale nestačilo, protože zůstal těsně pod hranicí pěti procent preferenčních hlasů.

Soud po sněmovních volbách obdržel celkem 77 stížností, vyřídit jich má ještě asi čtyři desítky. I některé další poukazují na problémy se započítáváním preferenčních hlasů, jde konkrétně o čtyři okrsky na Plzeňsku. I tam si soud vyžádal dokumentaci.

Chyby se mohly vyskytnout i jinde. Soud se ale může zabývat jen tím, co zpochybní řádně podaná stížnost.

Sněmovní volby vyhrálo s velkým náskokem hnutí ANO před ODS a Piráty. Do Sněmovny se dostali ještě zástupci SPD, KSČM, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře sledujte na Info.cz

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.