Přijme Zeman Babišovo odvolání? Rozhodnutí nepadne hned, ústava ale podle právníků mluví jasně | E15.cz

Přijme Zeman Babišovo odvolání? Rozhodnutí nepadne hned, ústava ale podle právníků mluví jasně

Přijme Zeman Babišovo odvolání? Rozhodnutí nepadne hned, ústava ale podle právníků mluví jasně
Zeman a Babiš
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Na Pražský hrad dorazil návrh na odvolání ministra financí Andreje Babiše (ANO) z vlády. Prezident byl o tom informován, s návrhem se však podrobně seznámí až v pondělí, řekl mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček. Rozhodnout by o něm měl ale nejdříve po svém návratu z cesty do Číny, odkud by měl přiletět 18. května. Oslovení ústavní právníci se shodli, že ústava nedává prezidentovi možnost nevyhovět návrhu na odvolání některého z ministrů.

Mluvčí Hradu zároveň kritizoval Sobotku kvůli tomu, že v návrhu uvedl konkrétní datum, k němuž by měl být Babiš odvolán. Ovčáček řekl, že v ústavě není nic o tom, že by premiér navrhoval termín odvolání. Premiér ji podle něj nezná. "Je to směšný krok, když tam něco takového navrhuje," řekl.

V úvodu příštího týdne bude Zeman v Libereckém kraji, odkud míří rovnou do Číny. Sobotka navrhuje odvolání Babiše k 9. květnu, což je příští úterý.

Podle ústavních právníků nemá prezident možnost nevyhovět návrhu na odvolání některého z ministrů. Šlo by o porušení ústavy. Sobotka by mohl Zemana k rozhodnutí tlačit kompetenční žalobou, případně by Parlament mohl u Ústavního soudu tvrdit, že se prezident dopustil hrubého porušení ústavy.

Bělobrádek hájí Sobotku: Chápu jeho rozhodnutí, udělal to jediné možné

"Podle mého názoru prezident republiky tomu návrhu vyhovět musí, je to podle článku 74 ústavy. Ten stanoví, že prezident odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády. Ten článek je úplně jasný," řekl ústavní právník Jan Kudrna. V uvedeném článku stojí pouze to, že "prezident odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády".

Kudrna upozornil na to, že výklad je dáván do protikladu k článku 73, podle kterého podávají demisi jednotliví ministři, a kde naopak není určen další postup prezidenta. Žádat odvolání k určitému dni není podle něj nic neobvyklého. "Současně si myslím, že je tam dostatečný časový prostor, aby prezident mohl tu věc v klidu uvážit a 9. května jednat bez zbytečného odkladu," dodal.

Podívejte se, jak premiér oznámil záměr nepodávat demisi:
720p 480p 360p 240p
Premiér Sobotka ruší demisi

Také právník Jan Kysela souhlasí s tím, že prezident musí návrhu vyhovět. "Prezident žádné uvážení nemá, v tomhle pohledu je ústava velmi jednoznačná. Z hlediska merita tam žádná pochybnost není," řekl. Debata se může vést jen o tom, jestli na rozhodnutí má prezident hodiny, dny nebo delší časový úsek, míní.

Stanovení lhůty k odvolání považuje Kysela za relativně neobvyklé. "Ale protože mu prezident nemůže nevyhovět, tak je možné takovou lhůtu nastavit," řekl. Nedá se však podle něj říct, že by se Zeman dopouštěl protiústavního jednání hned v okamžiku uplynutí lhůty. Musel by ale transparentně vysvětlit, proč k odkladu došlo. "Aby bylo možné posoudit, nakolik je, nebo není zbytečný," uvedl.

Pokud by Zeman návrhu nevyhověl, mohl by se Sobotka obrátit na Ústavní soud s kompetenčním sporem, řekl Kysela. Soud by ho podle něj mohl akceptovat, ale rozhodoval by nejrychleji v řádu týdnů. Další alternativou by eventuálně mohlo být rozhodnutí Parlamentu podat na Zemana ústavní žalobu. K té ale ústava vyžaduje hlasy tří pětin přítomných senátorů a do tří měsíců i podporu tří pětin všech poslanců.

Na Babiše naléhá už i jeho europoslanec Telička, chce vysvětlit nahrávky

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře sledujte na Info.cz

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!