Rozpadlá koalice si dělí i poradce, kdo získá bývalého viceguvernéra ČNB Kysilku? | E15.cz

Rozpadlá koalice si dělí i poradce, kdo získá bývalého viceguvernéra ČNB Kysilku?

Hana Filipová
Martin Čaban

Vypadá to, jako by se politické strany předháněly, kdo představí před volbami zajímavějšího ekonomického experta pokud možno se zkušenostmi, či alespoň jménem známým z minulosti a dřívějších funkcí. Rozvod koalice lidovců a starostů sotva skončil, strany už si ale musely vypořádat své odborníky. Původně společně představily jako svého experta bývalého viceguvernéra ČNB a exšéfa České spořitelny Pavla Kysilku, teď se ale řeší, co dál.

„Já ho oslovil,“ reagoval na dotaz deníku E15 předseda lidovců Pavel Bělobrádek, zda Kysilka zůstane u KDU-ČSL. Sám Kysilka zatím netuší. „Vrátil jsem se z ciziny a zatím jsem se nestihl v situaci úplně zorientovat,“ uvedl pouze.

Zatím tak je jasné, že garantem ekonomického programu STAN zůstává bývalý šéf evropské kanceláře České spořitelny Petr Zahradník, který nezastírá, že jej rozpad koalice lidovců a Starostů mrzí. „Spolupráce stran se mi líbila. Nicméně k obsahu ekonomického programu STAN se hlásím,“ říká Zahradník s tím, že hnutí se něj obrátilo jako na konzultanta a se vstupem do politiky nepočítá.

„Hlubší politické angažmá nepřipadá v úvahu,“ dodává. Ostatní experty nicméně Starostové představí v pravý čas, jak potvrdila v rozhovoru pro deník E15 místopředsedkyně strany Věra Kovářová.

Pilný by kvůli rozpočtu odložil termín voleb

Dalším známým jménem, jež se objevuje okolo ekonomických programů stran, jenapříklad bývalý premiér a eurokomisař Vladimír Špidla, který figuruje jako šéf poradců premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD).

U sociálních demokratů a jejich ekonomického směřování se hodně angažují také odboráři – Martin Fassmann a Jaroslav Šulc, v oblasti důchodů má svou roli Martin Potůček, vnitřním ekonomickým expertem strany je pak Michal Pícl. V hnutí ANO měl podobnou roli současný ministr financí Ivan Pilný.

Komentář Lukáše Kovandy: Předvolební hra s cinklými kartami

Jako externí poradce pro ministerstvo financí ještě za vedení Andreje Babiše začal pracovat mimo jiné ekonom Aleš Michl. Na starosti tam má například stabilizaci dluhu a makroekonomickou analýzu.

Za TOP 09 se k finančním otázkám nejčastěji vyjadřuje z Bruselu europoslanec a bývalý viceguvernér centrální banky Luděk Niedermayer, za ODS ekonomická témata komentuje hlavně poslanec Jan Skopeček.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře sledujte na Info.cz

 

Volby 2018

Komunální volby 2018 Senátní volby 2018 Voličský průkaz Kandidátní listiny

Senátní i komunální volby proběhnou 5. a 6. října, druhé senátní kolo voleb pak o dva týdny později.

Podle průzkumů budou volby v Praze vyrovnané, hlavní favoriti na primátora už jsou ale známi. U komunálních voleb si dejte pozor na pravidla hlasování, křížkování kandidátů má svá pravidla, která nejsou tolik známa.

Volby 2018 - Autorské komentáře k volebnímu dění čtěte na Reflex.cz

V říjnu se obmění také třetina Senátu. Kandidovat se chystají jak neúspěšní kandidáti na prezidenta Jiří DrahošMarek Hilšer nebo například Pavel Fischer, tak bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek nebo nepravomocně odsouzený exhejtman David Rath

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!