S ANO žádná ministerstva měnit nechceme, říká volební manažer ČSSD Birke | E15.cz

S ANO žádná ministerstva měnit nechceme, říká volební manažer ČSSD Birke

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Podle místopředsedy ČSSD a volebního manažera strany Jana Birkeho je velmi nepravděpodobné, že by se socialisté dohodli s ANO na výměně některých ministerstev. Birke se také podivuje nad snahou šéfa hnutí Andreje Babiše určovat personální politiku sociální demokracie. Uvedl to v narážce na Babišovo úterní vyjádření, že by novým premiérem mohl být ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Byla by ČSSD ochotna vyměnit s ANO některá ministerstva? Například diplomacii za obranu? A chcete finance, jak tvrdí Andrej Babiš?

Rezorty neřešíme. Chceme, aby zůstalo současné rozložení mezi třemi koaličními partnery, ale pod podmínkou, že Andrej Babiš odejde z čela financí a místo něj tam nepřijde někdo jiný blízký Agrofertu jako například Jaroslav Faltýnek. To by bylo z deště pod okap.

Jinak vnímáme snahu Babiše určovat personální politiku ČSSD. Považujeme to za nehoráznou drzost už jen proto, jak se o některých představitelích naší strany včetně Lubomíra Zaorálka urážlivě vyjadřuje na nahrávkách zveřejněných na internetu.

Teď ale o Zaorálkovi říká, že je komunikativní a že ho má vlastně rád.

Opravdu nechápu, jak někdo může jeden den někoho urážet, aby se pak o něm další den vyjadřoval pozitivně.

Premiér Bohuslav Sobotka řekl, že v čele vlády by ho mohl nahradit právě Zaorálek nebo první místopředseda sociální demokracie, ministr vnitra Milan Chovanec. Znamenalo by to, že někdo z nich bude i volební lídr ČSSD?

Jako volebního manažera strany by mě to samozřejmě velmi zajímalo. Tento dotaz jsem ale na našich grémiích zatím nevznesl. Doba je turbulentní, řeší se důležitější otázky. V současnosti platí, že mám svého předsedu a lídra, kterým je Bohuslav Sobotka.

Proč premiér předá demisi prezidentu Miloši Zemanovi až po jeho návratu z Číny v polovině května?

Myslím, že je to rozhodnutí premiéra, na které má právo. Zatím chce informovat prezidenta o důvodech vládní krize a návrzích na její řešení.

Může být za odkladem skutečnost, že se Zemanem letí do Číny Zaorálek s Chovancem a pokusí se ho o návrzích ČSSD přesvědčit?

To určitě ne, to mohu vyloučit.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře sledujte na Info.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video