Už jen jedny volby a liberální demokracii je konec? Slovenský politolog varuje před vládou Babiše | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Už jen jedny volby a liberální demokracii je konec? Slovenský politolog varuje před vládou Babiše

Už jen jedny volby a liberální demokracii je konec? Slovenský politolog varuje před vládou Babiše
Andrej Babiš, sněm ANO
• 
ZDROJ: anna Vacková

ČTK

Zemi Václava Havla dělí od konce liberální demokracie možná jen jediné volby. V listu Financial Times to ve středu v podtitulku článku nazvaného Pražský Berlusconi napsal slovenský politolog Dalibor Roháč, působící v Americkém podnikatelském institutu (AEI) ve Washingtonu. Předpovídá, že říjnové parlamentní volby v Česku vynesou do čela vlády Andreje Babiše.

Autor v názorové rubrice listu Financial Times připomíná vznik Babišova hnutí ANO, jeho volební úspěch před pěti lety, vznik koalice se sociálními demokraty a lidovci, ale také koupi vydavatelského domu Mafra ve volebním roce 2013. "Přestože nákup dvou novin byl varováním, až letos se Češi probudili s tím, že jde o konflikt zájmů," píše Roháč a upozorňuje na obsah nahrávek údajného Babišova kompromitujícího rozhovoru s redaktorem Mladé fronty Dnes.

"Jako Donald Trump v USA a Silvio Berlusconi v Itálii využil Babiš svůj podnikatelský úspěch jako klíčovou část svého politického poselství. V České republice, na rozdíl od Polska a Maďarska, má nacionalistická rétorika zřídka úspěch. Proto se vyhýbá ideologickým slibům často užívaným populistickou pravicí a volí technokratický manažerský přístup se sliby 'prostě to zařídíme'," píše se v komentáři.

Glosa Martina Čabana: Zavařit Babišovi

Roháč se rozepisuje o Babišově Agrofertu, který podnikatel vložil do svěřenského fondu, o jeho údajných daňových manipulacích, aféře kolem Čapího hnízda a o obviňování ze spolupráce s komunistickou tajnou policií StB. Upozorňuje, že žádnou politickou újmu bývalý ministr financí v souvislosti s těmito událostmi neutrpěl.

"Vzhledem ke stárnoucímu prezidentovi, který pevně stojí za Kremlem, a vzhledem k bezpříkladné souhře politické a hospodářské moci, kterou Babiš ztělesňuje, by jeho postavení v čele vlády odsunulo zemi na okraj v době důležitých rozhodnutí o budoucnosti kontinentu. Ještě více znepokojivá může být otázka, jak pevně je Česká republika ukotvena na Západě po třech dekádách přechodu od komunismu," píše Roháč.

ČSSD chce Babišův návrh rozpočtu upravit, prý v něm chybí miliardy

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře sledujte na Info.cz

Autor: ČTK
 

Volby 2020

Krajské volby a 1. kolo voleb do Senátu se konají 2. a 3. října 2020. Druhé kolo voleb do Senátu se koná 9. a 10. října. Přečtěte si, jak se stát členem volební komise a jak získat voličský průkaz.

Krajské volby

Kandidáti do krajů Jak volit v krajských volbách?

Volby do Senátu

Kandidáti do Senátu Jak volit ve volbách do Senátu?

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!