Paroubek je zpět. Chce získat senátorské křeslo v Ostravě

Jiří Paroubek

Jiří Paroubek Zdroj: Anna Vackova, E15

Jiří Paroubek
Jiří Paroubek
Jiří Paroubek
4
Fotogalerie

Bývalý premiér za ČSSD Jiří Paroubek nakonec bude kandidovat do Senátu jako nezávislý. Ostravští sociální demokraté sehnali potřebných tisíc podpisů, které nezávislému kandidátovi umožňují bojovat o post senátora za obvod Ostrava-město.

Praze hrozí, že bude spát další roky. Pro TOPku bude koalice s Piráty za trest. Komentář M. Půry čtěte zde >>>

Paroubek to s kandidaturou do senátních voleb neměl vůbec jednoduché. Předsednictvo sociálních demokratů ho jako svého kandidáta nepodpořilo a pro nezávislou kandidaturu je zase potřeba sehnat určitý počet podpisů podle velikosti obvodu. To se nakonec podařilo.

„Jsme spokojeni. Potvrdili jsme si tou petiční akcí, že Paroubek má velkou podporu občanů Ostravy-Jihu, Polanky a Proskovic. Podpisy sbírají kolegové sociální demokraté, ale velmi nás potěšilo, že se do akce na podporu Jiřího Paroubka zapojili i příznivci z řad občanů,“ uvedl místopředseda ostravské ČSSD Adam Rykala.

Paroubek, který ze strany vystoupil v roce 2011, kdy zároveň založil hnutí LEV 21, svůj návrat do politiky naznačil už v prosinci roku 2016, jeho vstup do strany ale v následujícím roce nepodpořil výkonný výbor v Praze 5.  

Progresivní zdanění i zelená energetika

Na konferenci ČSSD zkraje roku Paroubek kritizoval současná témata strany a doporučil, jakým směrem by měli sociální demokraté jít. Strana by se podle něj neměla zaměřovat jen na sociální pomoc těm nejchudším, ale přerozdělení bohatství by měla docílit i prostřednictvím vyššího zdanění větších firem.

ČSSD by podle něj měla také odmítnout dostavbu jaderných bloků a podpořit decentralizované zdroje energie.

Působení v ČSSD

V politice působil Paroubek už před rokem 1989, kdy zastával různé funkce v Československé straně socialistické, která byla součástí Národní fronty. Po sametové revoluci vstoupil do obnovené ČSSD a hned zkraje mířil do těch nejvyšších pater, když v roce 1993 kandidoval na předsedu strany.

O dvanáct let později předsednické křeslo nakonec získal a zároveň po Stanislavu Grossovi převzal i funkci předsedy vlády. Premiérem byl zhruba rok a půl, po následujících volbách křeslo neuhájil, a to navzdory tomu, že v nich zvítězil. Nedokázal sestavit vládu s důvěrou.

Paroubkovo cvičení

V minulém roce Paroubek proslul díky jeho seriálu instruktážních videí k tradičnímu čínskému cvičení. Média si ale v poslední době všímala i jeho rozchodu s druhou manželkou Petrou Paroubkovou, se kterou má dceru Margaritu. Z prvního manželství má syna Jiřího.