Incident s autobusem Bidenovy kampaně v Texasu vyšetřuje FBI | E15.cz

Incident s autobusem Bidenovy kampaně v Texasu vyšetřuje FBI

Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden
Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) vyšetřuje páteční incident na dálnici v Texasu, při němž přívrženci prezidenta Donalda Trumpa obklíčili autobus patřící kampani jeho volebního soka Joea Bidena. Podle demokratovy kampaně se jej snažili zastavit a vytlačit ze silnice. Situaci zachytilo několik lidí na video, z nichž jedno sdílel Trump na twitteru se slovy "miluji Texas". Bidenův tým však kvůli události zrušil z bezpečnostních důvodů dvě plánované víkendové akce.

Na videozáznamech je vidět skupina vozidel s vlajkami s protrumpovskými hesly, která obklopují autobus s logy Bidenovy kampaně na dálnici mezi městy Austin a San Antonio. Jeden z vozů Trumpových přívrženců přitom v jednu chvíli vrazil do dalšího automobilu hned za autobusem, v němž jel podle listu The Texas Tribune člen demokratova předvolebního týmu.

Bidenova kampaň tvrdí, že posádka autobusu zavolala policii, která jej po příjezdu doprovodila do cíle.

"FBI ze San Antonia si je tohoto incidentu vědoma a vyšetřuje ho," řekla Reuters zvláštní agentka Michelle Leeová. "V současné chvíli nejsou k dispozici žádné další informace," dodala.

Trump v neděli na twitteru vyšetřování svých stoupenců kritizoval. "Podle mého názoru tito patrioti neudělali nic špatného," napsal. Při vystoupení v Michiganu ten samý den pak prohlásil: "Viděli jste včera naše lidi? Oni ten autobus bránili."

Incident komentoval i demokrat Biden. "Něco takového jsme tu ještě neměli. Nebo jsme alespoň neměli prezidenta, který by to považoval za dobrou věc," řekl na mítinku s voliči v Pensylvánii.

Ani Biden, ani jeho viceprezidentská kandidátka Kamala Harrisová v autobuse v době události nebyli. Podle The Texas Tribune byl na palubě jeden z demokratických kandidátů do Sněmovny reprezentantů a členka senátu státu Texas Wendy Davisová.

Texas je po řadu desetiletí tradičně republikánský stát, v poslední době tam však v důsledku demografických změn stále více získávají na síle demokraté. Podle prognóz některých expertů by se jim brzy mohlo podařit stát s druhým největším počtem obyvatel v USA dostat na svou stranu. Průměr z nedávných průzkumů veřejného mínění vedený serverem Real Clear Politics ukazuje, že tam má Trump náskok jen asi o procentní bod, před čtyřmi lety přitom ve státu vyhrál o devět bodů. Pokud by Texas ovládl Biden, čeká Trumpa s nejvyšší pravděpodobností drtivá porážka.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video