Volby USA | ONLINE: Prezidentské volby USA - Trump vs. Biden | e15.cz
M A

Prezidentské volby v USA 2020

ON-LINE: Budu prezidentem všech Američanů, hlásí Biden. K vítězství mu gratulovali Gates či Merkelová

red

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ve Spojených státech končí sčítání hlasů. Za vítěze voleb a příštího prezidenta USA, takzvaného President Elect, byl po extrémně vyrovnané bitvě vyhlášen kandidát Demokratické strany Joe Biden. Zároveň stále platí, že situaci může ještě ovlivnit avizované napadení voleb od týmu současného prezidenta Donalda Trumpa. Ten požaduje přepočet hlasů a hodlá se také obrátit na Nejvyšší soud. Aktuální informace z USA hledejte v našem on-line přenosu uvnitř článku.

Biden podle projekcí agentur AP, Bloomberg, stanice CNN nebo britského deníku The Guardian získal potřebných 270 volitelů. Trumpovi jich připadá zatím výrazně méně. Sám Biden uvedl, že počítá s počtem 300 volitelů. 

Zásadní průlom průběhu sčítání přišel v Pensylvánii. Klíčový stát, který se barvil ve prospěch Trumpa, se v pátek překlopil ve výhru Bidena. Americká média už to vnímala jako signál k tomu, že by sám Biden na základě tohoto zlomu mohl oznámit vítězství ve volbách.

V očekávaném projevu, s nímž Biden předstoupil před televizní kamery v sobotu krátce před pátou hodinou ranní středoevropského času, ale vítězství ještě neoznámil. „Musíme nechat volební proces pracovat a řádně proběhnout,“ uvedl. Následně ale hovořil i o tématech, která chce v úřadu prezidenta USA zastávat a řešit, především boj s koronavirovou pandemií. Další své vystoupení avizoval na sobotu večer amerického času, neděli ráno evropského času. Je pravděpodobné, že ale vystoupí dřív. Mezitím po ohlášení jeho vítězství klíčovými médii umístil na twitter děkovný vzkaz. "Chci být prezidentem všech Američanů," napsal.

Bidenovi již pogratulovala k vítězství řada světových politiků a veřejně známých osobností. Je mezi nimi například německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident Emmanuel Macron, britský premiér Boris Johnson, šéf společnosti Microsoft Bill Gates a celá řada dalších. Prezident České republiky Miloš Zeman zaslal Bidenovi blahopřejný dopis.   

Hotovo oficiálně ale ještě není. Počítání hlasů prodlužuje mimo jiné i vysoká volební účast. Podle deníku New York Times mohla dosáhnout 67 procent, čímž by se stala nejvyšší za posledních více než 100 let. Biden dokonce podle propočtu agentury AP dosáhl absolutního historického rekordu v počtu hlasů v prezidentských volbách. Hlasovalo pro něj už téměř 75 milionů lidí.  

Hlavní komplikací závěru sčítání jsou ale korespondenční hlasy. Právě nakládání s nimi zpochybňuje Trump. Konkrétní důkazy pro svá tvrzení směrem k manipulaci s hlasy ale zatím nepředložil. Několikrát už avizoval, že se o výsledek bude soudit. 

Vítězové v jednotlivých již sečtených státech:

Prezidentské volby on-line:

Volby v USA 2020
Obnovit
21:35
7.  11.  2020

Hektický volební den shrnuje i fotogalerie "slz smutku i štěstí". Najdete ji v článku pod tímto linkem. A právě tímto shrnutím online přenos na E15.cz z amerických voleb končí. Děkujeme za pozornost!

21:30
7.  11.  2020

 

7.  11.  2020

Výsledky voleb, jak je shrnuje agentura AP ve 21:20

 

21:07
7.  11.  2020

Ve Washingtonu u Bílého domu se mohutně slaví. 

21:05
7.  11.  2020

Trumpův výlet na golf má své důsledky, třeba to, že muzeum voskových figurín Madame Tussaud v Londýně případně převléklo jeho podobiznu.

20:52
7.  11.  2020
20:40
7.  11.  2020

A co dělá v tuto chvíli Donald Trump?

20:35
7.  11.  2020

Lídři EU a NATO zdůraznili, že chtějí posílit spolupráci s novou americkou vládou především v boji s pandemií COVID-19 a také s klimatickými změnami. 

20:25
7.  11.  2020

Také jedna zajímavost z vesmíru. 

20:22
7.  11.  2020

7.  11.  2020
20:16
7.  11.  2020

Německý ministr financí Olaf Scholz v rozhovoru pro týdeník Der Spiegel prohlásil: „Cítím úlevu. Donald Trump ignoroval principy demokratické společnosti. Zvolení Joea Bidena nyní umožňuje otevřít další kapitolu spolupráce se Spojenými státy“. 

20:06
7.  11.  2020

Ke gratulantům se nově připojil též generální tajemník NATO Stoltenberg, prezidenti Polska, Ukrajiny či Egypta.  

19:55
7.  11.  2020

Joe Bidenovi blahopřejí k výhře také někteří republikáni. Například exguvernér Floridy a syn a bratr dvou bývalých amerických prezidentů Jeb Bush či senátor a také někdejší kandidát na prezidenta USA Mitt Romney.

19:45
7.  11.  2020

Deník Financial Times připomíná, že vítězem voleb je kromě Bidena také Kamala Harrisová. Ta se díky triumfu demokratů stane první ženou a zároveň míšenkou na postu viceprezidenta Spojených států.  

 

19:25
7.  11.  2020

Donald Trump nadále odmítá uznat svoji porážku. Dal opakovaně najevo, že bude požadovat přepočet hlasů a napadne výsledek hlasování u Nejvyššího soudu USA. 

19:24
7.  11.  2020

Oznámení o výsledku prezidentských voleb vyvolalo spontánní oslavy v řadě amerických měst. Slaví se například v ulicích New Yorku nebo Washingtonu. Nepokoje či protesty zatím hlášeny nejsou. 

19:21
7.  11.  2020

19:20
7.  11.  2020

19:15
7.  11.  2020

19:10
7.  11.  2020

Mezi gratulanty z Evropy nechybí ani německá kancléřka Angela Merkelová. I ona se těší na spolupráci s novým šéfem Spojených států. Dodala, že ke zvládnutí výzev světa je spolupráce nezbytná. Své blahopřání zaslali také francouzský prezident Macron či španělský premiér Sánchez. 

19:09
7.  11.  2020

18:54
7.  11.  2020

Ekonomové čekají vyšší daně, extenzivní tisknutí peněz a vyšší inflaci

Akciové trhy i americký dolar budou nyní reagovat na dění kolem předání moci v USA, které nebude v rukavičkách. Shodli se na tom čeští analytici, které oslovila ČTK po zprávě amerických médií o tom, že kandidát Demokratické strany Joe Biden byl zvolen prezidentem Spojených států. V ekonomice očekávají uklidnění mezinárodních obchodních vztahů, ale také vyšší daně a další tisk peněz vedoucí k vyšší inflaci. Prezident Donald Trump zprávu o Bidenově vítězství dále odmítá.

18:52
7.  11.  2020

Další gratulant. Britský premiér Boris Johnson.

 

18:50
7.  11.  2020

S gratulacemi týmu Joea Bidena přicházejí postupně i čeští politici. Například předsedové ČSSD a ODS. 

Volby USA 2020 a peníze

Na letošních volbách je mimořádné i to, kolik všechny zainteresované strany utratily za volební kampaně. Podle organizace Center for Responsive Politics to bude téměř 14 miliard dolarů (328 miliard korun), což je jednoznačně nejvíce v dějinách.

Částky vynaložené na předvolební kampaně v USA se pravidelně zvyšují, letošní skokový nárůst je však podle CNN nevídaný. Zatímco v roce 2012 se na politickou reklamu vynaložilo něco přes šest miliard dolarů, o čtyři roky později to bylo 6,6 miliardy dolarů (154,7 miliardy korun). Letos se oproti volbám v roce 2016 v USA utratí více než dvojnásobek.

Joe Biden v roli favorita, Donald Trump se nevzdává

Za rekordním nárůstem na volební kampaně stojí hlavně demokraté. Biden na svou kampaň vybral do poloviny října 938 milionů dolarů (22 miliard korun).

Celková konečná částka u něj jako u prvního prezidentského kandidáta v americké historii zřejmě přesáhne miliardu dolarů. Trump vybral 600 milionů dolarů (14 miliard korun). 

Předvolební průzkumy předpovídaly vítězství demokratického kandidáta, respektive kandidátky v podobě Hillary Clintonové, i před čtyřmi roky. Radoval se ale nakonec Donald Trump. Ten se i tentokrát snažil mobilizovat na poslední chvíli hlavně ty voliče, kteří se jinak voleb příliš neúčastní.

Výsledky voleb jako rozbuška násilností?

Objevují se ale i hlasy varující před tím, že bez ohledu na výsledek voleb budou mít „rozdělené státy americké“ po ukončení hlasování problém. Příznivci obou kandidátů jsou natolik polarizovaní, že například šéf Facebooku Mark Zuckerberg varoval ve vysílání CNBC před občanskými nepokoji.

V této souvislosti maloobchodní řetězec Walmart oznámil, že přestává ve svých prodejnách nabízet zbraně a střelivo, jak informuje agentura Bloomberg. Následně však firma své rozhodnutí vzala zpět. Argumentuje tím že nejde o celoamerickou hrozbu.

Uchazeče o Bílý dům každopádně velmi rozděluje přístup k řadě zásadních problémů dnešní doby. Ať už jde o postoj k řešení pandemie koronaviru, vypjatých vztahů s Čínou, přechodu na „zelenou energetiku“, daňovou agendu nebo postoj k iniciativě Black Lives Matters, která protestuje proti policejní brutalitě a rasové diskriminaci. Jde o témata, s jejichž pomocí se Joe Biden a Donald Trump vůči sobě vymezují.

Přílišných praktických změn by však v případě Bidenova zvolení nejspíš nedoznaly vztahy Spojených států amerických s Ruskem.

Ačkoliv Trump budoval za své působení relativně vřelé vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, jeho administrativa uvalila na Moskvu sankce a držela vůči ní poměrně tvrdý postoj. Biden by v tomto kurzu pravděpodobně pokračoval, nicméně bez pochvalných slov pro šéfa Kremlu.

Bidenovým cílem je rovněž posílit vztahy s tradičními partnery, zejména v rámci Severoatlantické aliance, na níž Trump opakovaně útočil a označil ji za zastaralou. Demokratický kandidát také slibuje návrat USA do Světové zdravotnické organizace (WHO), ze které Trump zemi vyvedl uprostřed koronavirové pandemie s tím, že při boji s covidem podle něj pochybila.

Autor: red

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery