Americký zásah v Africe. Komando zajalo jednoho ze šéfů Al-Káidy, druhý unikl | E15.cz

Americký zásah v Africe. Komando zajalo jednoho ze šéfů Al-Káidy, druhý unikl

Americký zásah v Africe. Komando zajalo jednoho ze šéfů Al-Káidy, druhý unikl
Americké speciální jednotky
• 
ZDROJ: Profimédia.cz

ČTK

Americká speciální komanda udeřila na dvou místech Afriky. V libyjské metropoli Tripolisu Američané zadrželi hledaného člena vedení Al-Káidy abú Anase Libího. V Somálsku se komando při ranním útoku snažilo zajmout nebo zlikvidovat vysokého člena islamistického hnutí Šabáb, avšak bez úspěchu. Obě akce se odehrály týž den na místech vzdálených od sebe přes 4800 kilometrů.

Americký ministr zahraničí John Kerry dnes operaci komentoval jako první z vysokých členů administrativy. Řekl, že teroristé „mohou prchat, ale neschovají se“. „Doufám, že je jasné, že USA nikdy neupustí od snahy dopadnout osoby odpovědné za teroristické činy,“ řekl.

V Tripolisu Američané chtěli dopadnout abú Anase Libího, který je na seznamu osob hledaných kvůli spoluúčasti na atentátech proti americkým velvyslanectvím v Keni a Tanzanii v roce 1998. Zemřelo při nich přes 220 lidí. Na Libího byla vypsána odměna pěti milionů dolarů.

Dvojník Usámy bin Ládina

Devětačtyřicetiletý Libí se narodil v Libyi, ale žil také v Súdánu a Británii, kde získal politický azyl. Pro Al-Káidu pracoval jako počítačový odborník a teroristé ho pro jeho fyzickou podobnost používali jako dvojníka bývalého vůdce Al-Káidy Usámy bin Ládina.

V Tripolisu ho zajali, když parkoval před svým domem po návratu z ranních modliteb. Obklopila ho tři auta, muži, kteří z nich vystoupili, rozbili u Libího vozu okénko, vzali mu zbraň, naložili ho do auta a odjeli s ním. Nyní se Libyjec nachází v americké vazbě mimo Libyi.

Rozhodne soud v USA

Podle zdrojů listu The Washington Post by měl Libí stanout před soudem v USA. Newyorský soud ho obvinil z pořizování fotografií amerického velvyslanectví v Nairobi v letech 1993 a 1995. Očekává se, že při výslechu může Libí poskytnout mnoho informací o plánech Al-Káidy. Stanice CNN tvrdí, že libyjská vláda o operaci věděla předem, což ale libyjské ministerstvo obrany popřelo.

Zátah na Libího se připravoval podle listu The New York Times několik týdnů a schválil ho prezident Barack Obama, který byl o operaci také průběžně informován. List připomíná, že Obama v minulosti tvrdil, že USA nemají v plánu nasadit v Libyi vojáky. Operace podle listu může zkomplikovat život tamní vládě, kritizované islamistickými kruhy za přílišnou spolupráci se Západem.

Neúspěšná operace

Operace v somálském pobřežním městečku Barawe byla dramatičtější. Jejím cílem bylo dopadnout jednoho z vůdců tamního radikálního islámského hnutí Šabáb, jemuž se připisuje zářijový krvavý útok na nairobské nákupní středisko. Podle zdrojů z Pentagonu se ho nepodařilo zadržet ani zabít. Stanice Al-Džazíra s odvoláním na somálskou tajnou službu oznámila, že hledaným mužem byl velitel z Čečenska. Byl prý podle tohoto zdroje při operaci zraněn a jeho strážce zabit. Somálská policie oznámila, že o život přišlo celkem sedm lidí.

Reportér Al-Ddžazíry ale později řekl, že cílem akce mohl být velitel Šabábu Ahmed Godane. Zástupci Šabábu tvrdí, že v době operace v domě nebyl nikdo z velitelů. O Godanem se začalo hovořit po zářijovém útoku v Nairobi. Godane po něm pohrozil Keni válkou, jestliže nestáhne své vojáky z mezinárodní mise v Somálsku. Podle norského znalce Šabáb Stiga Jarleho Hansena se Godane narodil v roce 1977 v Somálsku a později studoval v Súdánu a Pákistánu. Odtud se dostal do Afghánistánu, kde možná prošel bojovým výcvikem. Útočníkům z Nairobi blahopřál.

Rychlé čluny a vrtulníky

Somálský server SMN citoval mluvčího skupiny šajcha Abdiazize abu Musaba, podle něhož Američané použili vrtulníky a rychlé čluny. „Chtěli zaútočit na dům bojovníka, ale my jsme na ně stříleli a přinutili je k útěku. Uprchli na člunech a zanechali po sobě něco ze svého vybavení,“ řekl. Přestřelka prý trvala hodinu a na straně Šabáb je údajně jen jeden mrtvý. Místní lidé, které probudila brzy ráno silná palba, se domnívali, že velitelství Šabáb na pláži bylo obsazeno. Po útoku prý hnutí vyjelo s auty opatřenými protiletadlovými raketami.

Americký tisk podotýká, že USA v případech likvidačních akcí používají i v Africe spíš bezpilotní letadla. Jestliže byla v tomto případě nasazena elitní jednotka SEALs, která například zabila bin Ládina, pak měla být zřejmě dotyčná osoba zajata. Jeden z americký představitelů citovaný listem The Washington Post řekl, že operace byla zastavena z obavy, že prodlužování boje by znamenalo ohrožení civilistů.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!