Ankara: Ruská stíhačka opět narušila turecký vzdušný prostor | E15.cz

Ankara: Ruská stíhačka opět narušila turecký vzdušný prostor

Ruská stíhačka Su-34
Ruská stíhačka Su-34
• 
ZDROJ: CC BY SA 3.0: Alex Beltyukov via Wikipedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruský stíhací bombardér Su-34 v pátek narušil turecký vzdušný prostor, oznámila dnes Ankara. Turecké ministerstvo zahraničí si kvůli tomu předvolalo ruského velvyslance a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan pak oznámil, že se chce kvůli incidentu setkat se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Rusko tvrzení Ankary odmítá a označilo je za tureckou propagandu.

Loni v listopadu turecká armáda sestřelila ruské letadlo, které podle tvrzení Ankary narušilo turecký vzdušný prostor blízko syrských hranic. Incident vyvolal novou diplomatickou krizi mezi oběma zeměmi.

Generální tajemník Severoatlantické aliance (NATO) Jens Stoltenberg po dnešní zprávě o novém incidentu vyzval Rusko, aby podniklo všechna nutná opatření, která zajistí, že vzdušný prostor Turecka už nebude znovu narušen.

„Předchozí incidenty ukázaly, jak je takové jednání nebezpečné,“ uvedl v prohlášení Stoltenberg. „Vyzývám Rusko, aby jednalo zodpovědně a plně respektovalo vzdušný prostor NATO. Rusko musí podniknout všechna nutná opatření, aby zajistilo, že se žádné takové narušení už nebude opakovat,“ dodal. Vyjádřil také solidaritu zemí NATO s Tureckem, které je rovněž členem aliance.

Několikanásobné varování

Turecké ministerstvo ve zveřejněném prohlášení uvedlo, že letadlo bylo před vstupem do tureckého vzdušného prostoru několikrát varováno v ruštině i v angličtině. Ministerstvo podle agentury AP obvinilo Rusko z eskalace napětí a varovalo, že Moskva ponese zodpovědnost za případné „strašlivé“ následky. Letadlo mělo být v tureckém vzdušném prostoru 20 až 25 sekund, a to nad územím provincie Gaziantep u hranic se Sýrií.

Ruské ministerstvo obrany ale tvrzení Ankary odmítlo. „Je to propaganda bez důkazů,“ řekl agentuře Interfax mluvčí ministerstva obrany Igor Konašenkov.

Místo údajného průletu ruské stíhačky

Erdogan dnes před odletem na návštěvu do Latinské Ameriky novinářům řekl, že se chce osobně setkat s Putinem a své přání již sdělil ministerstvu zahraničí. Oba státníci se od listopadového sestřelení ruského letadla nad Tureckem nesetkali.

Rusko loni odmítlo, že se sestřelený letoun dostal do tureckého vzdušného prostoru. Moskva po incidentu zavedla sérií sankcí vůči Turecku, zvláště ekonomických, a současně obvinila Ankaru z finanční podpory teroristické organizace Islámský stát (IS), mimo jiné tím, že od ní Turci nakupují ropu. Jak Rusko, tak Turecko podnikají nálety na Sýrii. Postoj k syrské krizi je ovšem rozděluje.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video