Barma vstupuje do další éry, zasedl nový parlament
V poslaneckých lavicích včera seděli vedle zástupců dosavadního režimu i jeho dlouholetí oponenti včetně bývalých politických vězňů. „Prožívám sen,“ svěřila se novinářům poslankyně NLD Khin Maung Myint. „Nikdy jsem nedoufala, že by naše strana mohla sestavit vládu. Teď je to pro nás tak trochu šok, stejně jako pro svět.“
Prvními a zásadními úkoly nového parlamentu bude jmenovat vládu a zvolit prezidenta. Šéfka NLD Su Ťij je mimo hru kvůli zákonu, který neumožňuje obsadit nejvyšší post nikým, jehož děti mají cizí občanství. Zmíněný paragraf je ve světě chápán jako ušitý proti Su Ťij, jejíž dva synové našli nový domov ve Velké Británii.
Navzdory jasnému volebnímu vítězství se musí Národní liga pro demokracii dělit o moc se stále mocnou armádou, které ústava automaticky zajišťuje čtvrtinu parlamentních křesel | Navzdory jasnému volebnímu vítězství se musí Národní liga pro demokracii dělit o moc se stále mocnou armádou, které ústava automaticky zajišťuje čtvrtinu parlamentních křesel
Předsedkyně vítězné strany a laureátka Nobelovy ceny za mír se nicméně těší takovému respektu, že si prezidenta může zvolit sama a zástupci NLD jejího kandidáta ochotně odsouhlasí. Su Ťij, která větší část života zasvětila úsilí o politickou změnu a strávila patnáct let v domácím vězení, to dobře ví. Prohlásila, že výsledek voleb ji staví „nad prezidenta“.
O budoucí hlavě státu se spekuluje, podle některých zpráv by to mohl být osobní lékař Su Ťij. Ten sice reportérům stanice BBC tvrdil, že o takovou funkci nemá zájem, ale byl jedním ze čtyř lidí, kteří se po boku Su Ťij účastnili důležitých jednání se zástupci armády. Je však zřejmé, že prostřednictvím budoucího prezidenta bude politiku ovlivňovat právě šéfka NLD. Jméno jejího kandidáta má být známo během února.
Země mnoha etnik |
---|
Přechod od autoritářství k demokracii je jen jedním z problémů, jimž musí nová vláda čelit. Z více než 54 milionů obyvatel patří k barmskému etniku jen 68 procent populace, zbytek se skládá ze 135 etnických skupin. Mnohé z nich jsou odbojné a usilují o autonomii či větší práva. Nejpočetnější menšinou jsou Šanové, tvořící devět procent obyvatel. Minulá vláda před volbami uzavřela mír s více než deseti menšími guerillovými jednotkami, mnohé větší ozbrojené skupiny však pokračují v odboji. |