Barmský režim činí kvůli Západu ústupky

„Propuštění všech politických vězňů je dlouhodobým požadavkem mezinárodního společenství a já vřele vítám tato osvobození jako další projev příslibu barmské vlády činit reformy,“ reagoval na osvobození řady aktivistů a etnických vůdců britský ministr zahraničí William Hague.
Právě jeho lednová návštěva Barmy společně s nedávným příletem šéfky americké diplomacie Hillary Clintonové posílily spekulace o tom, zda by mohly postihy skončit už v letošním roce. „Tipuji, že sankce budou zrušeny postupně. Austrálie už tento proces zahájila a nyní bude pravděpodobně jen záležitostí času, než ji budou následovat další země,“ citoval Democratic voice of Burma Nicholase Farrellyho z Australské národní univerzity. „Jakýkoli krok zpátky ze strany barmské vlády bude mít samozřejmě za následek zastavení nebo zvrácení tohoto procesu,“ varoval ale odborník.
K ukončení sankcí vyzvala nedávno Čína. Pokrok v Barmě očividně vnímají i další země v regionu. Desetičlenné Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) se jí na podzim rozhodlo na rok 2014 udělit předsednictví organizace a rovněž žádá po Západu smířlivější postoj. Pokud reformní proces v zemi ztroskotá, hrozí přitom organizaci v daném roce bojkot jejích akcí. „Berou na sebe riziko, ale cítí, že mají dobrý důvod k tomu, aby to učinili,“ poznamenal podle BBC někdejší britský velvyslanec v regionu Derek Tonkin.
Někteří osvobození vězni se ale netají skepsí a aktivisté vyzývají režim, ať dalšími činy ukáže, že to s demokratizací myslí vážně. „Propouštění je příležitostí pro vládu, aby provedla reformu médií včetně zrušení cenzury informací před jejich publikací a dodatků k zákonům používaným v minulosti k potlačování svobody tisku a internetu,“ uvedl Shawn Crispin z Výboru na ochranu novinářů.
Reformy v Barmě
7. listopadu 2010 – proběhly první parlamentní volby za dvacet let
13. listopadu 2010 – konec domácího vězení pro Do Aun Schan Su Ťij
30. března 2011 – přesun moci na novou vládu dokončen, junta zanikla
12. října 2011 – barmské úřady začaly propouštět politické vězně
13. října 2011 – nové zákony umožňují vznik odborových organizací
2. prosince 2011 – vláda uzavřela příměří s šanskou menšinou
3. prosince 2011 – prezident schválil zákon umožňující demonstrace
Asijské firmy cítí příležitost
Změn v jedné z kdysi nejbohatších asijských zemí si začínají všímat podnikatelé. Západní společnosti s ohledem na přetrvávající sankce a zastaralé zákony zatím zůstávají ostražité, ale asijské firmy jeví ochotu nést zvýšené riziko. „Barma je nyní v hledáčku všech,“ řekl agentuře Reuters Apisak Tantivorawong z Krung Thai Bank. Země skýtá hlavně příležitosti v oblasti energetiky a rozvoji infrastruktury.
V uplynulém týdnu do Barmy zavítala japonská delegace tvořená ministrem obchodu a průmyslu Jukiem Edanem a zástupci mnoha firem. „Hospodářské zájmy v Barmě rostou. Chceme pokročit hlavně v rozhovorech o rozvoji infrastruktury,“ prohlásil předseda vlivné podnikatelské lobby Keindaren Hiromasa Jonekura. Zájem ale jeví i třeba japonské rybářské firmy a textilky. „Ženou se sem další země. Japonští podnikatelé myslí, že nemohou tento závod prohrát,“ dodal zástupce další organizace.
Největší spojenec Barmy, Čína, se už delší dobu soustřeďuje na barmská naleziště ropy a plynu. Buduje tam ropovod a plynovod a chce postavit rafinerii. V posledních dnech se objevily zprávy, že země se k těžbě snaží horečně přilákat i firmy odjinud. Kolem jednání a jejich výsledků však panují nejasnosti. „Mnoho velkých západních těžařů může vyčkávat a sledovat to zpovzdáli kvůli sankcím, ale také tím mohou zmeškat vlak,“ zdůraznil Victor Shum ze singapurské pobočky konzultační firmy Purvin & Gertz.