Británie přijme v příštích pěti letech dvacet tisíc syrských uprchlíků | E15.cz

Británie přijme v příštích pěti letech dvacet tisíc syrských uprchlíků

Británie přijme v příštích pěti letech dvacet tisíc syrských uprchlíků
Britský premiér David Cameron
• 
ZDROJ: čtk/AP

ČTK

Británie v příštích pěti letech přijme až 20 tisíc dalších syrských běženců. Oznámil to v parlamentu ministerský předseda David Cameron, podle něhož by mělo jít převážně o lidi z uprchlických táborů u syrských hranic v Turecku, Jordánsku a Libanonu.

Británie má podle Camerona morální povinnost postarat se o trpící lidi žijící v táborech pro uprchlíky. Přednost při tom dostanou ohrožené děti či sirotci, uvedl britský premiér v dnešním projevu v parlamentu. Británie podle něho dosud poskytla azyl přibližně pět tisíc Syřanů, kteří se do země dostali vlastními silami.

Cameron zdůraznil, že se Londýn místo přerozdělování uprchlíků, kteří dorazí na evropské území hodlá zaměřit na běžence na Blízkém východě. „To zajistí uprchlíkům přímější a bezpečnější cestu do Spojeného království, místo aby podstupovali riskantní cestu do Evropy, na které už tragicky skončilo tolik životů,“ prohlásil britský premiér.

Chceme nadále ukazovat světu, že naše země dokáže výjimečně soucítit a pomáhat lidem v nouzi

Británie se jako další ze západoevropských zemí rozhodla otevřít dveře většímu počtu uprchlíků z konfliktem devastované Sýrie, než dříve připouštěla. Francie předtím oznámila, že v příštích dvou letech přijme 24 tisíc běženců.

O tom, kteří z uprchlíků nejvíce potřebují pomoc Británie, bude podle stanice BBC rozhodovat vysoký komisař Organizace spojených národů pro uprchlíky. Budou mít status lidí v ohrožení, kteří sice nemají nárok na udělení azylu, avšak Británie jim poskytne ochranu. V zemi budou moci zůstat pět let a získají pracovní povolení a přístup k sociální pomoci. Po uplynutí této doby budou moci zažádat o britské občanství.

„Chceme nadále ukazovat světu, že naše země dokáže výjimečně soucítit a pomáhat lidem v nouzi a vždy stojí za svými hodnotami,“ prohlásil Cameron.

Britský ministr financí George Osborne o víkendu prohlásil, že by Londýn mohl použít k financování nákladů na uprchlíky v Británii peníze vyčleněné pro zahraniční rozvojovou pomoc. Sloužit by podle něho měly například k financování obecních bytů pro syrské běžence žijící v zemi.

BBC: Proč potřebuje Německo imigranty více než Británie
Fakt, že Německo se otevírá současnému přílivu uprchlíků daleko víc než Británie, má několik racionálních důvodů. Zatímco počet obyvatel ostrovní země rychle roste, v nejlidnatějším státě EU je tomu právě naopak. Německo navíc potřebuje produktivní pracovní sílu, neboť tam se daleko rychleji než v Británii zvyšuje poměr seniorů závislých na penězích z veřejných rozpočtů.

Podle demografické projekce Evropské komise klesne do roku 2060 německá populace ze současných více než 80 milionů na přibližně 70 milionů, zatímco Británie se za stejnou dobu stane nejlidnatějším státem unie. Žít by tam v té době mělo zhruba 80 milionů lidí, místo současných asi 64 milionů.

Velkou zátěž pro německý sociální systém bude navíc znamenat fakt, že na 100 lidí v produktivním věku bude v roce 2060 připadat 59 seniorů nad 65 let, podotýká zpravodajský server BBC. V Británii tento počet proti dnešku rovněž vzroste, avšak „pouze“ na 43 osob. Pro srovnání, v Česku budou v tu dobu dva produktivní na jednoho seniora.

V Německu tedy výrazně více vzroste poměr peněz vydávaných ze státního rozpočtu na důchody.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud