Brusel chce Aténám pomoci i s čerpáním fondů, dostanou víc peněz předem | E15.cz

Brusel chce Aténám pomoci i s čerpáním fondů, dostanou víc peněz předem

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Změny ve způsobu využití peněz z evropských fondů jsou další formou pomoci zadluženému Řecku, kterou představila Evropská komise. Atény by v důsledku několika navržených kroků měly mít možnost dříve dosáhnout na část prostředků. Podle eurokomisařky pro regionální politiku Coriny Cretsuové to sice nevyřeší okamžité potíže zadlužené země s likviditou, umožní to ale Řecku obnovit hospodářský růst.

„Řecko potřebuje důvěru a stabilitu,“ poznamenal místopředseda Evropské komise pro euro Valdis Dombrovskis. Důvěru jeho partnerů v eurozóně mají pomoci obnovit reformy, které má už dnes začít přijímat parlament v Aténách. Právě evropské strukturální fondy pak podle názoru komise mohou pomoci s obnovou hospodářství země.

V současném finančním období 2014-2020 by mělo Řecko z evropských peněz získat přes 35 miliard eur (přes 945 miliard korun), nejvyšší podíl představuje 20 miliard ze strukturálních fondů a 15 miliard přímých plateb zemědělcům.

Pro současné finanční období komise navrhuje zvýšit o sedm procent počáteční předfinancování programů. Znamená to, že letos a v příštím roce mohou Atény počítat každý rok s dodatečnou půlmiliardou eur (13,5 miliardy korun) na spolufinancované projekty.

Přečtěte si komentář Pavla Párala:

Z minulého finančního období by Řecko mělo dostat okamžitý přístup k pěti procentům peněz, obvykle ponechávaným „v záloze“ až do doby uzavření programů v roce 2017. A pro programy z tohoto období má začít platit stoprocentní evropské spolufinancování.

Znamenat by to mělo reálných dodatečných 500 milionů eur (13,5 miliardy korun) a také úspory řeckého rozpočtu dané tím, že Atény se nemusí starat o spolufinancování, v odhadované výši dvou miliard eur (54 miliard korun).

Už nyní přitom mají řecké programy z minulého období vyšší evropský podíl, než je standardní. „Řecko už získalo více mezinárodního financování než kolik dostala celá Evropa v rámci amerického Marshallova plánu po druhé světové válce. Po pondělním eurosummitu je Evropská komise připravena jít ještě dál,“ komentoval dnešní rozhodnutí předseda komise Jean-Claude Juncker.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video