Brusel chce společný dohled nad bankami v eurozóně | E15.cz

Brusel chce společný dohled nad bankami v eurozóně

José Barroso
José Barroso
• 
ZDROJ: reuters

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropská komise navrhla, aby Evropská centrální banka převzala dohled nad všemi bankami v eurozóně, a udělala tak první významný krok směrem k bankovní unii. Návrh dnes ve Štrasburku představil předseda EK José Barroso. Společný dohled by měl začít fungovat v lednu příštího roku, Česka se přímo netýká.

Barroso ve svém výročním projevu o stavu unie před europoslanci řekl, že bankovní dohled znamená položení základního kamene budoucí bankovní unie. „Jednotný systém dohledu, který dnes navrhujeme, vytvoří silnou strukturu, jejímž jádrem bude Evropská centrální banka,“ uvedl.

Podle plánů EK by společný dohled měl začít fungovat v lednu příštího roku, zprvu se ale omezí na banky, která požádají o pomoc záchranný fond ESM. Od července 2013 by se dohled ECB rozšířil na největší banky důležité pro finanční systém a v lednu 2014 by pod něj spadalo všech 6000 bankovních ústavů eurozóny, včetně družstevních záložen a spořitelen.

Vznik jednotného dozoru je podmínkou pro to, aby evropské záchranné fondy mohly poskytovat finanční pomoc přímo ohroženým bankám. To by mělo zabránit prohlubování dluhové krize.

ECB by měla podle plánů komise převzít klíčové pravomoci národních regulátorů, a nově by tak například mohla udělovat a odebírat bankovní licence, rozhodovat o tom, jak by měly posilovat kapitál nebo prodávat aktiva, aby se vyhnuly případnému bankrotu, a dohlížet na rizikové operace. Každodenní dohled nad bankami nebo ochrana zákazníků by měla dál zůstat na bedrech národních úřadů.

Barroso chce změnit EU ve federaci národních států

Barroso ve svém projevu uvedl, že by se unie měla více integrovat a vyvíjet směrem k federaci národních států. Podle něj by se také měla změnit základní smlouva EU.

„Nejsem pro superstát, ale pro demokratickou federaci národních států. To je náš politický horizont,“ uvedl Barroso. „To by nakonec znamenalo vytvoření nové smlouvy EU,“ dodal.

Evropská centrální banka začne nakupovat dluhopisy

Návrh na znění nové smlouvy prý EK připraví ještě před volbami do Evropského parlamentu v roce 2014. „Hluboká a opravdová hospodářská a měnová unie může začít fungovat i se současnými smlouvami, ale završena může být jen s novou smlouvou,“ vysvětlil předseda komise.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video