Brusel platí miliony za neexistující jednání

Europoslanci zrušili jen loni 822 jednání klubů, delegací nebo výborů na poslední chvíli, a tak tlumočníci podle smlouvy museli dostat zaplaceno i za akce, které se nekonaly.
Narychlo odřeknutá rokování mají přitom stoupající trend – zatímco v roce 2009 jednotlivé výbory EP zrušily 7,7 procenta všech jednání, loni to bylo již 15 procent. Největším hříšníkem jsou pak národní delegace. Ty loni odřekly každé páté rokování. „Za poslední tři roky se za pozdní žádosti a zrušení zbytečně utratilo 15,93 miliony eur,“ konstatuje nejnovější zpráva výboru pro rozpočtovou kontrolu.
Kromě nabádání k větší kázni při plánování schůzek zpráva obsahuje i údaje k využívání jazyků při plenárních zasedáních EP. Zdaleka nejoblíbenějším jazykem zůstává angličtina, po níž sáhla od září 2009 téměř třetina všech europoslanců. Na druhém místě je němčina se 14 procenty, třetím nejpoužívanějším jazykem zůstává francouzština, kterou využívá každý desátý člen Evropského parlamentu.
V plénu se neztratí ani čeština, která zněla za uplynulé čtyři roky v hlavním jednacím sále EP celkem 1651 minut, což je víc než slovenština nebo švédština.