Budeme Mekkou AI. Argentinský prezident Milei láká technologický kapitál, lanaří i Zuckerberga

Argentinský prezident Javier Milei na konferenci Europa Viva 24 organizované španělskou krajně pravicovou stranou Vox.

Argentinský prezident Javier Milei na konferenci Europa Viva 24 organizované španělskou krajně pravicovou stranou Vox. Zdroj: Profimedia

Argentinský prezident Javier Milei plánuje rozjet sérii osobních setkání se šéfy technologických firem ze Silicon Valley, se kterými chce spolupracovat na vývoji umělé inteligence v Argentině. Anonymní zdroje Bloombergu tvrdí, že se Milei na konci května setká se šéfem Mety Markem Zuckerbergem. 

Prezident Milei, který byl do úřadu zvolen na konci loňského roku a od té doby v Argentině provádí razantní škrty ve veřejných rozpočtech, chce do své země přilákat technologický kapitál. Milei už se v uplynulých týdnech dvakrát setkal se šéfem Tesly Elonem Muskem a kromě naplánované schůzky se zakladatelem Facebooku Zuckerbergem chce podle Bloombergu dojednat také osobní schůzky s řediteli Applu, OpenAI a společnosti Alphabet, která provozuje Google. 

Javier Milei v červnu navštíví Prahu >>>

Plán udělat z Argentiny centrum vývoje umělé inteligence Milei začal realizovat už před několika týdny, kdy se v Buenos Aires potkal s investorem ze Silicon Valley Peterem Thielem, spoluzakladatelem společnosti PayPal a zakladatelem kapitálového fondu Clarium Capital, který také působí jako předseda analytické společnosti Palantir Technologies. Thiel má v Silicon Valley pověst vizionáře: Už v roce 2004 se stal první externím investorem Facebooku, do kterého tehdy výměnou za desetiprocentní podíl ve firmě poslal půl milionu dolarů. 

Bloomberg píše, že prezident společně se svými ekonomickými experty, které vede bývalý viceguvernér argentinské centrální banky Demian Reidel, momentálně finalizuje konkrétní podobu své nabídky. Jejich cílem je pomocí zahraničních investic přetvořit Argentinu v hub umělé inteligence. 

Milei už při zmíněném setkání s Elonem Muskem na začátku května vyhlašoval, že se Argentina může stát novou Mekkou či Římem pro 21. století a sám Musk investování v Argentině veřejně doporučil. Milei pak reagoval projevem, ve kterém Argentince označil za proroky apokalyptické budoucnosti, kterou již země v jistém smyslu zažila. „Všechny ty dnešní diskuze o dobrých úmyslech a pomáhání druhým založené na mylné představě o povaze a funkci státu, které byly z velké části vyvráceny daty a empirickými zkušenostmi, jsme my Argentinci už prožili. Bohužel se jim naslouchalo,“ dodal tehdy Milei. 

Javier Milei

  • Narodil se 22. října 1970 do rodiny italského původu.
  • V mládí se aktivně věnoval sportu, byl fotbalovým brankářem klubu Chacarita Juniors. Zpíval také v rockové kapele Everest, která hrála zejména coververze hitů od Rolling Stones.
  • Vystudoval ekonomii na soukromé Univerzitě Belgrano v Buenos Aires a na univerzitě Torcuato Di Tella. Je považován za specialistu na ekonomický růst a ekonomickou matematiku.
  • Působil jako ekonom v několika národních a mezinárodních veřejných institucích, byl hlavním ekonomem v soukromé společnosti Corporación América či v argentinské pobočce banky HSBC.
  • V roce 2019 založil Libertariánskou stranu, na jejím základě zformoval koalici libertariánských a liberálních stran Svoboda postupuje. S ní v roce 2021 poprvé uspěl v parlamentních volbách a stal se poslancem.

Nový argentinský prezident už začal naplňovat svůj politický program. Devalvoval peso na polovinu, což v zemi závislé na dovozech vyvolalo okamžitý pád životní úrovně obyvatel. Nařídil také pozastavit řadu cenových regulací, omezil mnohé dotace a seškrtal i státní investice.

Dolní komora argentinského parlamentu podpořila na konci dubna prezidentův reformní legislativní balík. Celkem 232 zákonů a nařízení rozdělených do osmi kapitol zahrnuje například snížení regulace podnikání i škrty ve vysokém školství. „Je to zásadní první krok k tomu, aby se Argentina dostala z bažin, ve kterých se nachází v posledních desetiletích,“ prohlásil po hlasování Milei.

Vyhráno ale ještě nemá, balíček musí schválit také Senát. A třeba proti škrtům ve školství se už v době hlasování vzedmula velká vlna protestů se statisícovou účastí. Zatímco ve školství Milei šetří, investice do obrany podporuje. V půlce dubna Argentina podepsala smlouvu s Dánskem o nákupu 24 starších bojových letounů F-16.

Prezidentova politika se ale setkává také s kritikou veřejnosti a potýká se i se stávkami. Kvůli špatné hospodářské situaci se v Argentině 9. května odehrála už druhá generální stávka. Den nato argentinská centrální banka zavedla novou bankovku v hodnotě 10 tisíc pesos. Je to pětkrát vyšší hodnota, než jakou měla v této jihoamerické zemi dosud nejhodnotnější bankovka. Zavedením bankovky s vysokou nominální hodnotou reaguje na devalvaci měny, za kterou stojí dlouhotrvající vysoká inflace. Ta patří k nejvyšším na světě.

Podívejte se na setkání Javiera Mileiho s Elonem Muskem v továrně Tesly:

Video placeholde
Argentinský prezident Javier Milei navštívil továrnu Tesly v Austinu a setkal se s Elonem Muskem • APF News

Javier Milei přijal pozvání Liberálního institutu a Anglo-American University a přijede 18. června do Česka, aby převzal Výroční cenu Liberálního institutu. Milei vystoupí s přednáškou v pražském paláci Žofín. Mediálním partnerem akce je e15.

„Javier Milei se stal globální celebritou díky své nekonformní, úspěšné prezidentské volební kampani a razantním společenským a hospodářským reformám, k nimž přikročil ihned po nástupu do prezidentského úřadu,“ hodnotí argentinského prezidenta zakladatel Liberálního institutu a současný rektor Anglo-American University v Praze Jiří Schwarz. A připomíná, že Milei, vzděláním ekonom a obdivovatel rakouské školy, vyučoval na argentinských univerzitách a poté pracoval jako hlavní ekonom v penzijních a finančních institucích. 

Liberální institut uděluje svou výroční cenu každoročně „za přínos k rozvoji liberálního myšlení a naplňování idejí svobody, soukromého vlastnictví, konkurence a vlády zákona v praxi“ některé z „významných světových osobností klasického liberalismu“.