Bulharsko vyzývá odpůrce kvót migrantů k "větší solidaritě"

Podle předsedy bulharské vlády nemůže být solidarita jen jednosměrná pro „země, které jako my počítají s evropskou solidaritou“, pokud jde o strukturální fondy.
„Jsme rádi, když jsou poskytovány finanční prostředky“ na rozvoj nejchudších států EU. Ale na oplátku, když mají nejbohatší státy „problémy kvůli migrační vlně, jež míří k nim, musíme i my podat důkaz o solidaritě a vzájemné pomoci“, uvedl Borisov.
Kvóty odmítá například Visegrád
K hlavním odpůrcům systému kvót pro přerozdělování běženců mezi členské státy EU patří země visegrádské skupiny (V4) - Česko, Slovensko, Maďarsko a Polsko. Drtivá většina migrantů míří do nejbohatších států unie, zejména do Německa a do Švédska. Potíže s jejich velkým počtem mají i Řecko a Itálie, přes něž uprchlíci do Evropy přicházejí.
Borisov, jehož země by se měla podle kvót postarat o 1200 lidí, v rozhovoru s AFP nicméně připustil oprávněnost jednoho z argumentů odmítačů kvót, který se týká neochoty migrantů zůstat v chudších evropských zemích.
„Ať už jich bude 1200 nebo 2000, my svůj závazek přijmout je splníme,“ řekl premiér. „Oni ale chtějí jít do Rakouska či do jiných zemí, nechtějí zůstat v Bulharsku. Máme postavit vězení, abychom je (v Bulharsku) drželi?“ dodal.