Byl jsem pro něj selský nacionalista, vzpomíná Mečiar na Havla

Mečiar na republikovém představenstvu mimoparlamentní strany LS-HZDS v roce 2010

Mečiar na republikovém představenstvu mimoparlamentní strany LS-HZDS v roce 2010 Zdroj: ctk

Spoustu chyb hospodářských i politických, které bylo třeba napravovat, nadělal podle bývalého slovenského premiéra Vladimíra Mečiara na počátku 90. let tehdejší československý prezident Václav Havel. Mečiar na to poukázal v rozhovoru, který před 20. výročím rozdělení federace zveřejnil zpravodajský server Aktualne.sk.

V rozhovoru Mečiar připomněl mimo jiné Havlovo rozhodnutí zastavit na Slovensku zbrojní průmysl. „Na jednom setkání před jeho cestou do USA jsme jednali o tom, aby nesliboval zastavení zbrojního průmyslu na Slovensku. Že musí být konverze a zdroje, které umožní přechod fabrik na jinou výrobu, jinak hrozí plošná nezaměstnanost. Jeho reakce byla: 'Snad nám Američani za to něco dají.' Nedali nám nic. A druhá, že na Slovensko pošle Václava Klause s Vladimírem Dlouhým. Ti skutečně byli v Dubnici a pronesli krásnou větu: 'Penízky nejsou, ani nebudou'.“

Přesto byl prý jeho vztah s Havlem zpočátku velmi dobrý; později ale prý Havel Mečiara považoval za příčinu toho, že se Slováci bouří. „Myslel si, že to všechno dělám já,“ řekl expremiér v rozhovoru. Havel podle něj udělal velké množství hospodářských a politických chyb, které bylo třeba napravovat a záplatovat.

„Myslel spíš v obrazech dramatických scén. Do reálného života se příliš nehodil. Když mě navrhovali na předsedu vlády, říkal, že jsem takový malý Napoleon. A když už rozhodovali o tom, jestli budu nebo nebudu předsedou vlády na Slovensku, tak řekl: 'Tak ať si jím je i s tím jeho selským nacionalismem',“ dodal Mečiar.

Podle jeho slov se nedá říct, kdo chtěl rozdělení státu dřív, jestli Češi nebo Slováci, protože nálady na rozdělení existovaly podstatně dřív, než si kdokoli sedl za jednací stůl. Už když se diskutovalo o pomlčce v názvu Československé federativní republiky, křičela část radikálů na Slovensku, aby si Slováci vládli sami, řekl.

Mečiar: Klaus je největší český politik

„Pak následovaly ekonomické kroky Prahy, které znejistily celé ekonomické prostředí Slovenska,“ dodal Mečiar. „Jak postupně Praha začala diktovat ekonomická pravidla ne celkem vyhovující naší ekonomice, tak ten odpor rostl. Před volbami v roce 1992 podle nejnovějších prací, které jsem četl, na české straně už začátkem května většina českého obyvatelstva chtěla rozdělení, protože měla pocit, že na Slováky doplácejí. Na Slovensku také velká část lidí byla pro samostatnost, protože si mysleli, že doplácejí na Čechy,“ řekl Mečiar.

Stejně jako v minulých rozhovorech Mečiar opět pochválil tehdejšího českého premiéra a nynějšího prezidenta Václava Klause, který je podle něj „skutečně tvrdý muž pevných zásad“. „Odvážně obhajoval Českou republiku, věděl, co dělá a myslím si, že v minulém století je to i největší český politik,“ prohlásil Mečiar. I v současnosti má podle něj Klaus svůj systém hodnot.