Cameron je v Indii s rekordní delegací | E15.cz

Cameron je v Indii s rekordní delegací

David Cameron
David Cameron
• 
ZDROJ: reuters

Pavla Palaščáková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Předseda britské vlády David Cameron přicestoval na návštěvu Indie, aby usiloval o vytvoření „velikého partnerství pro 21. století“. Není to prvně, co premiér hospodářskými problémy zmítané země s nadějí pošilhává po Asii. A také není sám. Nedávno se ve třetí největší asijské ekonomice pokoušel uzavřít obchody i francouzský prezident François Hollande.

Cameron přiletěl do bývalé britské kolonie s rekordně velkou podnikatelskou delegací. Kromě čtyř ministrů a několika poslanců ho doprovází zástupci více než stovky společností. Když se v roce 2010 snažil prosadit zájmy království v Číně, přijely s ním „pouhé“ čtyři desítky byznysmenů. „Indický vzestup se stává jedním z největších fenoménů tohoto století a je neuvěřitelně působivé to sledovat,“ podotkl premiér.

Británie vytipovala osm oblastí, ve kterých by její firmy mohly zabodovat. Patří mezi ně infrastruktura, finančnictví, zdravotnictví, vzdělávání a obrana. Hovoří se například o společném rozvoji průmyslového koridoru mezi Bombají a Bengalúru.

Mezi hlavní úkoly šéfa britských konzervativců patří obnova indického zájmu o letouny Eurofighter, na nichž se podílí firma BAE Systems. Země v současnosti jedná spíš o nákupu 126 francouzských stíhaček Rafale. „Hollande byl v Indii minulý týden a dohoda nebyla podepsána, takže budeme chtít od Indů zjistit, jak jejich rozhovory s Francouzi pokračují,“ řekl před cestou Reuters nejmenovaný zdroj z britské vlády.

Cameron si postěžoval, že Indii dusí zastaralá pravidla a regulace, přestože je už léta vyzývána, aby se více otevřela zahraničním investicím. Sám zemi nabídl zjednodušení vízového režimu pro podnikatele, neměli by na ně čekat déle než den.

Důležitým tématem je i diskuze o indických studentech. Premiér ujišťuje Dillí, že jsou v Británii nadále vítáni. Londýn podle něj pouze požaduje, aby měli na univerzitě garantované místo a ovládali základy angličtiny.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video