Cameron prohrál hlasování o Sýrii, Pentagon zvažuje sólovou akci | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Cameron prohrál hlasování o Sýrii, Pentagon zvažuje sólovou akci

Cameron prohrál hlasování o Sýrii, Pentagon zvažuje sólovou akci
David Cameron
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Britský ministerský předseda David Cameron utržil nečekanou porážku v parlamentu, který odmítl posvětit jeho plány na trestnou výpravu do Sýrie. Neúspěch přiznal i ministr obrany Philip Hammond, vláda už dala najevo, že bude nezávazné stanovisko poslanců respektovat. Bílý dům vzápětí nevyloučil možnost jednostranné akce.

Vláda Davida Camerona byla až dosud považována za stoupence zásahu proti režimu Bašára Asada, kterého syrská opozice a některé západní státy obviňují z chemického útoku proti vlastnímu obyvatelstvu. „Doufal jsem, že se argumenty prosadíme, ale pochopili jsme, že je tu hluboké zřídlo nedůvěry k angažování se na Blízkém východu,“ řekl Hammond v nočním programu televize BBC.

Bílý dům mezitím nevyloučil možnost jednostranné akce, když potvrdil, že Barack Obama rozhodne o postupu v syrské otázce v zájmu Spojených států. „Spojené státy budou dále konzultovat britskou vládu jako jednoho z našich nejbližších spojenců a přátel“, ale „rozhodnutí prezidenta Obamy se budou řídit tím, co je v zájmu USA,“ uvedla mluvčí pro otázky národní bezpečnosti Caitlin Haydenová.

Nicméně ministr obrany Chuck Hagel na tiskové konferenci v Manile uvedl, že USA budou nadále usilovat o vytvoření „mezinárodní koalice“, která by Damašku odpověděla na útok chemickými zbraněmi proti civilistům.

Cameronova vláda o čtvrteční noci prohrála hlasování ve sněmovně ohledně vojenské intervence v Sýrii v poměru 272 ku 285 hlasům. Premiér vzápětí podle agentur přislíbil, že názor parlamentu neobejde, ale bude respektovat, protože je mu jasné, že si parlament vojenský zásah nepřeje.

„Je v odpovědnosti každé země přijímat svá vlastní rozhodnutí,“ poznamenal k hlasování šéf Pentagonu. „Budeme pokračovat v konzultacích s Brity, stejně jako s dalšími spojenci. Tyto konzultace obsahují způsoby, jak společně dospět k odpovědi na útok chemickými zbraněmi v Sýrii… Náš přístup je pokračovat v úsilí o mezinárodní koalici, která bude postupovat společně. A myslím, že je tu řada zemí veřejně vyjadřujících svůj názor na použití chemických zbraní,“ dodal.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!