Cameron prohrál hlasování o Sýrii, Pentagon zvažuje sólovou akci
Vláda Davida Camerona byla až dosud považována za stoupence zásahu proti režimu Bašára Asada, kterého syrská opozice a některé západní státy obviňují z chemického útoku proti vlastnímu obyvatelstvu. „Doufal jsem, že se argumenty prosadíme, ale pochopili jsme, že je tu hluboké zřídlo nedůvěry k angažování se na Blízkém východu,“ řekl Hammond v nočním programu televize BBC.
Bílý dům mezitím nevyloučil možnost jednostranné akce, když potvrdil, že Barack Obama rozhodne o postupu v syrské otázce v zájmu Spojených států. „Spojené státy budou dále konzultovat britskou vládu jako jednoho z našich nejbližších spojenců a přátel“, ale „rozhodnutí prezidenta Obamy se budou řídit tím, co je v zájmu USA,“ uvedla mluvčí pro otázky národní bezpečnosti Caitlin Haydenová.
Nicméně ministr obrany Chuck Hagel na tiskové konferenci v Manile uvedl, že USA budou nadále usilovat o vytvoření „mezinárodní koalice“, která by Damašku odpověděla na útok chemickými zbraněmi proti civilistům.
Cameronova vláda o čtvrteční noci prohrála hlasování ve sněmovně ohledně vojenské intervence v Sýrii v poměru 272 ku 285 hlasům. Premiér vzápětí podle agentur přislíbil, že názor parlamentu neobejde, ale bude respektovat, protože je mu jasné, že si parlament vojenský zásah nepřeje.
„Je v odpovědnosti každé země přijímat svá vlastní rozhodnutí,“ poznamenal k hlasování šéf Pentagonu. „Budeme pokračovat v konzultacích s Brity, stejně jako s dalšími spojenci. Tyto konzultace obsahují způsoby, jak společně dospět k odpovědi na útok chemickými zbraněmi v Sýrii… Náš přístup je pokračovat v úsilí o mezinárodní koalici, která bude postupovat společně. A myslím, že je tu řada zemí veřejně vyjadřujících svůj názor na použití chemických zbraní,“ dodal.