Česko nabídlo pro případný zásah v Sýrii protichemickou jednotku

Karel Schwarzenberg

Karel Schwarzenberg Zdroj: ctk

Česko počítá s účastí své protichemické jednotky při případném zásahu v Sýrii zmítané občanskou válkou. Tento zásah by nastal, pokud by během konfliktu hrozilo, že syrské zbraně hromadného ničení padnou do rukou teroristům. Novinářům to dnes ve Washingtonu po schůzce se šéfkou americké diplomacie Hillary Clintonovou řekl český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Upozornil na to, že Sýrie má velké zásoby chemických zbraní. „Nevím, jestli nějaký magor se toho v této situaci nezmocní. A pak se bude muset rychle jednat,“ uvedl český ministr s tím, že se nemůže stát, aby nějaký terorista měl v rukou „sarin anebo jiné podobné svinstvo“. Češi podle něj mají protichemické specialisty, kteří se již několikrát osvědčili. Podle českých diplomatů by česká jednotka byla nasazena při případném zásahu NATO, ke kterému ale aliance nemá mandát.

Clintonová podle Schwarzenberga českou nabídku vděčně přijala. Česku také poděkovala za to, že od srpna jeho diplomaté v Sýrii zastupují i Spojené státy. Američané svou misi uzavřeli kvůli nepokojům v zemi, kde již 18 měsíců pokračují boje mezi vládními jednotkami a povstalci.

Změna dohody o ochraně investic v nedohlednu

Schwarzenberg dnes s Clintonovou hovořil také o česko-americké dohodě o ochraně investic. Češi chtějí změnu dohody, protože ji považují za nevýhodnou a za zdroj častých arbitráží. Šéfka americké diplomacie již dříve přislíbila její úpravu. Ze Schwarzenbergových slov ale dnes vyplynulo, že jednání příliš nepokročila. Na stole tak stále je možnost, že Češi dohodu vypoví, jak už několikrát pohrozili.

Český ministr zahraničí nicméně zdůraznil, že samotné jednání o dohodě s americkou stranou závisí na ministerstvu financí. Tam na začátku září jednal i náměstek americké ministryně zahraničí Jose Fernandez. Šéf české diplomacie ale do USA jel bez oficiálního stanoviska českého ministerstva financí k tomuto jednání. „Táhne se to strašně a bude se to ještě táhnout. Stanoviska jsou hodně odlišná,“ řekl. Situaci by ale nakonec podle něj mohla vyřešit dohoda mezi Evropskou unií a Spojenými státy.

Schwarzenberg: temelínský tendr bude spravedlivý

Důležitým bodem dnešní schůzky také byl miliardový tendr na dostavbu jaderné elektrárny v Temelíně, o kterou má zájem i americká společnost Westinghouse. Český ministr ujistil svou americkou kolegyni, že všichni zájemci, mezi něž patří ještě Rusové a Francouzi, budou mít rovné podmínky. „Temelín je ještě otevřený, do konce roku ČEZ zveřejní výsledky toho předběžného hodnocení a pak uvidíme dál,“ řekl Schwarzenberg.

Clintonová podle spekulací v amerických médiích v úřadu po listopadových prezidentských volbách už nebude pokračovat. Naznačila to i dnes v úvodu setkání se Schwarzenbergem, když připomněla, že byl ministrem v okamžiku, kdy ona nastoupila do funkce, a je jím i nyní na konci jejího funkčního období.

Že Clintonová příští rok v lednu skončí, víceméně potvrdil i český ministr. Otázkou podle něj je, co bude politička dělat dál. Je přitom možné, že se v roce 2016 znovu pokusí stát kandidátkou na prezidentku USA. Schwarzenberg, který se zase uchází o funkci prezidenta v Česku, by v takém případě předvídal, že úřad Clintonová získá. „Větší šanci bych viděl, že se s ní setkám jako s prezidentkou někdy,“ zhodnotil vyhlídky své i americké ministryně.

Po schůzce s Clintonovou českého ministra ve Washingtonu ještě čeká například setkání s poradkyní amerického prezidenta pro lidská práva Samanthou Powerovou a oběd s bývalou americkou ministryní zahraničí českého původu Madeleine Albrightovou. Zúčastní se také slavnostního večera na počest Miloše Formana, který se ale obejde bez účasti proslulého režiséra, jenž se omluvil ze zdravotních důvodů.

V sobotu se český ministr vlakem přesune do New Yorku, kde se příští týden zúčastní zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů. Českou delegaci na něm povede prezident Václav Klaus.