Čeští záchranáři v Nepálu končí, za necelý měsíc ošetřili přes tisíc lidí | E15.cz

Čeští záchranáři v Nepálu končí, za necelý měsíc ošetřili přes tisíc lidí

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Český záchranářský tým ukončil k pondělní půlnoci činnost v Nepálu zasaženém zemětřeseními. Tým působil v zemi od 1. května a ošetřil celkem 1131 zraněných. Vrátí se v pátek. Nepál zasáhla na konci dubna a v polovině května dvě zemětřesení, která si vyžádala asi 8700 mrtvých a 16 800 zraněných.

První zemětřesení postihlo Nepál 25. dubna, 1. května začal na místě neštěstí pomáhat český tým. Tvořilo ho devět lékařů, deset zdravotních sester, 14 hasičů a jeden tlumočník (průvodce). Část týmu se 16. května obměnila, a letoun, kterým posily dorazily, přivezl i zásoby a léky. Činnost ukončili čeští záchranáři v pondělí 25. května a v úterý se sbalili. Část zdravotnického a logistického materiálu a vybavení ale předali tamnímu zdravotnickému centru jako humanitární pomoc.

V Nepálu český tým zanechá všechen zbylý spotřební zdravotnický materiál, ale také třeba stany. „Zůstávají zde stany, které tvořily zdravotnické zařízení, spolu s 12 menšími stany sloužícími pro ubytování. Také postele, lehátka, deky a polštáře, umyvadla, lavice, židle nebo kompresory. To vše poskytne dočasné přístřeší místním lidem,“ uvedla mluvčí hasičů.

OBRAZEM: Zemětřesení v Nepálu

Ve čtvrtek odletí z Prahy letadlo, které tým dopraví zpět do Česka. „Letadlo bude mít na palubě materiální humanitární pomoc, kterou posílá do oblasti Slovenská republika,“ sdělila Zaoralová. Zpátky do Prahy dorazí letoun zřejmě v pátek večer.

40 lidí denně

Členové českého týmu ošetřili za dobu svého působení v průměru přes čtyři desítky lidí denně, ale v některých dnech počet pacientů přesáhl i šest nebo sedm desítek. „Máme plno pacientů s různými druhy zranění. Mimo ošetřování zajišťujeme transport pacientů na rentgen nebo převoz do nemocnice. Včera jsem byl na průzkumu a projel jsem mnoha malými vesničkami, kde je většina domů zcela zdemolovaných, a musíme s pomocí za nimi,“ popisoval situaci v prvních dnech velitel týmu Oldřich Klegr.

V některých vesnicích podle něj nezůstal stát ani jeden dům. „Je to pohroma, která změnila tisícům rodin život. Navždy. Mnozí přišli o své nejbližší, o děti, rodiče. Nemají vůbec nic, vše je zasypáno pod troskami. Skoro nic neměli před zemětřesením, a teď nemají už opravdu vůbec nic,“ uvedl Klegr. Češi ale pomohli nejen lidem zraněným při katastrofě. Jedním z posledních pacientů byl chlapec, který si vážně zranil hlavu při pádu ze stromu. Tým mu na svém stanovišti poskytl první pomoc a český lékař a sestra poté chlapce doprovázeli i při cestě sanitkou do nemocnice.

Kromě přímé pomoci bylo také v Česku uspořádáno několik sbírek pro Nepál, na jejichž kontech se podle informací z minulého týdne sešly více než tři desítky milionů korun. Stovky tisíc obyvatel Nepálu postižených otřesy nyní podle OSN potřebují zejména přístřeší, protože do oblasti brzy dorazí monzunové deště. Magdy Martinez-Soliman z Rozvojového programu OSN (UNDP), který se právě vrátil z této asijské země, řekl novinářům, že bylo zničeno 500 až 600 tisíc domů. Nedávná zemětřesení byla svým rozsahem a počtem obětí nejhorší katastrofou v moderní historii Nepálu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.