Čeští záchranáři v Nepálu končí, za necelý měsíc ošetřili přes tisíc lidí
První zemětřesení postihlo Nepál 25. dubna, 1. května začal na místě neštěstí pomáhat český tým. Tvořilo ho devět lékařů, deset zdravotních sester, 14 hasičů a jeden tlumočník (průvodce). Část týmu se 16. května obměnila, a letoun, kterým posily dorazily, přivezl i zásoby a léky. Činnost ukončili čeští záchranáři v pondělí 25. května a v úterý se sbalili. Část zdravotnického a logistického materiálu a vybavení ale předali tamnímu zdravotnickému centru jako humanitární pomoc.
V Nepálu český tým zanechá všechen zbylý spotřební zdravotnický materiál, ale také třeba stany. „Zůstávají zde stany, které tvořily zdravotnické zařízení, spolu s 12 menšími stany sloužícími pro ubytování. Také postele, lehátka, deky a polštáře, umyvadla, lavice, židle nebo kompresory. To vše poskytne dočasné přístřeší místním lidem,“ uvedla mluvčí hasičů.
OBRAZEM: Zemětřesení v Nepálu
Ve čtvrtek odletí z Prahy letadlo, které tým dopraví zpět do Česka. „Letadlo bude mít na palubě materiální humanitární pomoc, kterou posílá do oblasti Slovenská republika,“ sdělila Zaoralová. Zpátky do Prahy dorazí letoun zřejmě v pátek večer.
40 lidí denně
Členové českého týmu ošetřili za dobu svého působení v průměru přes čtyři desítky lidí denně, ale v některých dnech počet pacientů přesáhl i šest nebo sedm desítek. „Máme plno pacientů s různými druhy zranění. Mimo ošetřování zajišťujeme transport pacientů na rentgen nebo převoz do nemocnice. Včera jsem byl na průzkumu a projel jsem mnoha malými vesničkami, kde je většina domů zcela zdemolovaných, a musíme s pomocí za nimi,“ popisoval situaci v prvních dnech velitel týmu Oldřich Klegr.
V některých vesnicích podle něj nezůstal stát ani jeden dům. „Je to pohroma, která změnila tisícům rodin život. Navždy. Mnozí přišli o své nejbližší, o děti, rodiče. Nemají vůbec nic, vše je zasypáno pod troskami. Skoro nic neměli před zemětřesením, a teď nemají už opravdu vůbec nic,“ uvedl Klegr. Češi ale pomohli nejen lidem zraněným při katastrofě. Jedním z posledních pacientů byl chlapec, který si vážně zranil hlavu při pádu ze stromu. Tým mu na svém stanovišti poskytl první pomoc a český lékař a sestra poté chlapce doprovázeli i při cestě sanitkou do nemocnice.
Kromě přímé pomoci bylo také v Česku uspořádáno několik sbírek pro Nepál, na jejichž kontech se podle informací z minulého týdne sešly více než tři desítky milionů korun. Stovky tisíc obyvatel Nepálu postižených otřesy nyní podle OSN potřebují zejména přístřeší, protože do oblasti brzy dorazí monzunové deště. Magdy Martinez-Soliman z Rozvojového programu OSN (UNDP), který se právě vrátil z této asijské země, řekl novinářům, že bylo zničeno 500 až 600 tisíc domů. Nedávná zemětřesení byla svým rozsahem a počtem obětí nejhorší katastrofou v moderní historii Nepálu.