Čína otestovala už druhou neviditelnou stíhačku

Podle odborníků je J-31 křížencem mezi americkými F-22 a F-35

Podle odborníků je J-31 křížencem mezi americkými F-22 a F-35 Zdroj: huanqiu.com

Stíhačka J-31
Stíhačka J-31
Stíhačka J-31
Při letech stíhačku J-31 během doprovázely konvenční letouny J-11 (nahoře)
Stíhačka J-31
8
Fotogalerie
Čína provedla ve středu premiérový testovací let svého druhého bojového letounu, který nelze zachytit radary. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na fotografie zveřejněné dnes na internetu.

Let stíhačky J-31 trval údajně necelých deset minut. Stroj byl zachycen ve vzduchu poblíž severovýchodního města Šen-jang, kde byl stroj také vyroben. Podvozek má letoun na fotografii ještě vytažený. Podle listu Global Times „neviditelný“ letoun doprovázely při testu dvě čínské stíhačky J-11. Letu předcházel test rychlého pojíždění po letištní dráze.

Čínská média označila test za úspěch. List China South Morning Post zdůraznil, že Čína je teprve druhou zemí po Spojených státech, která vyvinula dva různé typy letounu stealth páté generace. Letoun by údajně mohl být schopen i startu z letadlové lodi. Takové stroje přitom dosud čínskému námořnictvu, které se nedávno pochlubilo svou první letadlovou lodí, chybí.

Odborníci uvedli, že stíhačka J-31 je menší verzí prototypu J-20, který byl testován loni v lednu v jihozápadním městě Čcheng-tu. Zkouška byla tehdy naplánována na den, kdy se tehdejší americký ministr obrany Robert Gates setkal v Pekingu s čínským prezidentem Chu Ťin-tchaem.

Oficiální vizualizace stíhačky J-31Oficiální vizualizace stíhačky J-31 | huanqiu.comOficiální vizualizace stíhačky J-31

Oba stroje mají podle expertů design letounů stealth, ale jejich kvality, co se týče senzorů, pláště pohlcujícího radarové záření a dalších klíčových faktorů, zůstávají neznámé.

Andrei Chang, šéfredaktor vojenského měsíčníku Kanwa Asian Defence Monthly se sídlem v Kanadě, poznamenal, že čínský stroj J-31 je křížencem amerických letounů F-22 a F-35.

Model J-31 by se měl stát hlavním čínským bojovým letounem pro export, ale také alternativou pro větší a podle předpokladů i dražší typ J-20. Souběžný vývoj dvou sofistikovaných letounů svědčí o rostoucí síle čínského vojenského leteckého průmyslu.