Čínští miliardáři bodovali v rámci žebříčku Forbes

Bohatí Číňané si libuji v luxusu

Bohatí Číňané si libuji v luxusu

Čína má podle nejnovějšího žebříčku časopisu Forbes druhý největší počet miliardářů na světě. Do seznamu nejbohatších lidí pro rok 2013 se dostalo 122 Číňanů z pevniny, 39 z Hongkongu a 26 pochází z Tchaj-wanu. Nejvíce miliardářů žije ve Spojených státech, z celkového počtu 1426 jich 442 pochází právě z USA. Za druhou Čínou následuje Rusko se 110 miliardáři a čtvrté skončilo Německo s 58 lidmi, jejichž majetek se počítá v miliardách dolarů.

Forbes přitom loni zaznamenal pokles počtu čínských miliardářů. Důvodem byl propad na burze. Zatímco ještě v roce 2011 žilo na pevninské Číně 110 miliardářů, v roce 2012 jich bylo 95.

Nejbohatším Číňanem byl pro letošek vyhodnocen „král nápojů“ Cung Čching-chou. Celkově skončil na 86. místě, Forbes odhaduje hodnotu jeho majetku na 11,6 miliard dolarů. Sedmašedesátiletý Cung stojí v čele podniku Wahaha (název znamená v mandarinštině smějící se dítě), který ovládá přibližně 15 procent čínského trhu s nealkoholickými nápoji a ročně prodá dětské oblečení v hodnotě miliardy dolarů.

Skromný miliardář

Cung si pěstuje image skromného miliardáře. Údajně si na den vystačí s 20 americkými dolary. Neobejde se však bez cigaret a kvalitního čaje. Začínal v roce 1986 s malou prodejnou v jedné čínské škole ve východní části města Chang-čou, kde nabízel nanuky a vitaminové nápoje. K pozdějšímu úspěchu mu výrazně dopomohl joint venture s Danone, v němž Francouzi vlastnili 51 procent akcií a Cung 49. Spolupráce fungovala až do roku 2007, kdy Francouzi zjistili, že se z někdejšího partnera vyklubal jejich největší konkurent na čínském trhu. Cung podle nich porušil dohody a také firemní etiku, když na jméno manželky a dcery, která vlastní americký pas založil společnosti, jež původnímu společnému podniku začaly konkurovat. Společnost Danone dala věc k soudu. Právní bitva se táhla dva roky. Francouzi nakonec pochopili, že v tamním právním prostředí nemají šanci a svých 51 procent akcií joint venture prodali Cungovi.

Druhým nejbohatším Číňanem je osmapadesátiletý Wang Ťien-lin, zakladatel a předseda správní rady realitní společnosti Wanda Group provozující v zemi nákupní střediska a kina. Forbes odhaduje jeho majetek na 8,6 miliard dolarů, v jeho žebříčku nejbohatších lidí světa se letos umístil na 128. místě.

Stranické špičky

Třetí příčka v rámci čínských miliardářů patří šestapadesátiletému Liang Wen-kenou, jednomu ze zakladatelů společnosti Sany Group specializující se na výrobu těžké stavební techniky. Letos se umístil s majetkem ve výši 7,6 miliard dolarů na 158. místě. Charismatický 44letý Li Jen-chung (Robin Li), zakladatel vyhledávacího serveru Baidu skončil mezi čínskými miliardáři s 6,9 miliardami čtvrtý. V pořadí Forbes se umístil na 172. místě.

Čínští miliardáři jsou nejen bohatí, ale také dobře napojeni na stranické špičky. Zasedají v různých poradních orgánech vlády a strany. Nejbohatší Cung Čching-chou se například účastní zasedání čínského parlamentu, který začal včera v Pekingu.