Čínští miliardáři bodovali v rámci žebříčku Forbes | e15.cz

Čínští miliardáři bodovali v rámci žebříčku Forbes

Bohatí Číňané si libuji v luxusu
Bohatí Číňané si libuji v luxusu
• 

Euro, Dáša Hyklová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čína má podle nejnovějšího žebříčku časopisu Forbes druhý největší počet miliardářů na světě. Do seznamu nejbohatších lidí pro rok 2013 se dostalo 122 Číňanů z pevniny, 39 z Hongkongu a 26 pochází z Tchaj-wanu. Nejvíce miliardářů žije ve Spojených státech, z celkového počtu 1426 jich 442 pochází právě z USA. Za druhou Čínou následuje Rusko se 110 miliardáři a čtvrté skončilo Německo s 58 lidmi, jejichž majetek se počítá v miliardách dolarů.

Forbes přitom loni zaznamenal pokles počtu čínských miliardářů. Důvodem byl propad na burze. Zatímco ještě v roce 2011 žilo na pevninské Číně 110 miliardářů, v roce 2012 jich bylo 95.

Nejbohatším Číňanem byl pro letošek vyhodnocen „král nápojů“ Cung Čching-chou. Celkově skončil na 86. místě, Forbes odhaduje hodnotu jeho majetku na 11,6 miliard dolarů. Sedmašedesátiletý Cung stojí v čele podniku Wahaha (název znamená v mandarinštině smějící se dítě), který ovládá přibližně 15 procent čínského trhu s nealkoholickými nápoji a ročně prodá dětské oblečení v hodnotě miliardy dolarů.

Skromný miliardář

Cung si pěstuje image skromného miliardáře. Údajně si na den vystačí s 20 americkými dolary. Neobejde se však bez cigaret a kvalitního čaje. Začínal v roce 1986 s malou prodejnou v jedné čínské škole ve východní části města Chang-čou, kde nabízel nanuky a vitaminové nápoje. K pozdějšímu úspěchu mu výrazně dopomohl joint venture s Danone, v němž Francouzi vlastnili 51 procent akcií a Cung 49. Spolupráce fungovala až do roku 2007, kdy Francouzi zjistili, že se z někdejšího partnera vyklubal jejich největší konkurent na čínském trhu. Cung podle nich porušil dohody a také firemní etiku, když na jméno manželky a dcery, která vlastní americký pas založil společnosti, jež původnímu společnému podniku začaly konkurovat. Společnost Danone dala věc k soudu. Právní bitva se táhla dva roky. Francouzi nakonec pochopili, že v tamním právním prostředí nemají šanci a svých 51 procent akcií joint venture prodali Cungovi.

Druhým nejbohatším Číňanem je osmapadesátiletý Wang Ťien-lin, zakladatel a předseda správní rady realitní společnosti Wanda Group provozující v zemi nákupní střediska a kina. Forbes odhaduje jeho majetek na 8,6 miliard dolarů, v jeho žebříčku nejbohatších lidí světa se letos umístil na 128. místě.

Stranické špičky

Třetí příčka v rámci čínských miliardářů patří šestapadesátiletému Liang Wen-kenou, jednomu ze zakladatelů společnosti Sany Group specializující se na výrobu těžké stavební techniky. Letos se umístil s majetkem ve výši 7,6 miliard dolarů na 158. místě. Charismatický 44letý Li Jen-chung (Robin Li), zakladatel vyhledávacího serveru Baidu skončil mezi čínskými miliardáři s 6,9 miliardami čtvrtý. V pořadí Forbes se umístil na 172. místě.

Čínští miliardáři jsou nejen bohatí, ale také dobře napojeni na stranické špičky. Zasedají v různých poradních orgánech vlády a strany. Nejbohatší Cung Čching-chou se například účastní zasedání čínského parlamentu, který začal včera v Pekingu.

Autor: Euro, Dáša Hyklová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery