D&B výrazně snížila rating Kypru, oblíbené země českých podnikatelů

Kypr

Kypr

Poradenská společnost Dun & Bradstreet (D&B) v listopadu snížila rating Kypru o tři stupně - z mírného rizika návratnosti investice (DB3c) na střední riziko návratnosti investice (DB4c). Důvodem je klesající ekonomika, vysoká nezaměstnanost a narůstající problémy bankovního sektoru. Česká republika má aktuální rating DB3c.

Prudký pokles hodnocení rizika země souvisí s pokračujícím poklesem tamní ekonomiky ve většině klíčových ukazatelů, stejně jako se slabou vnější i vnitřní poptávkou, která přispívá k růstu nezaměstnanosti.

„Míra nezaměstnanosti na Kypru v červenci zaznamenala třetí nejrychlejší růst v EU po Řecku a Španělsku,“ říká ředitelka D&B pro Českou republiku a Slovensko Alena Seoud. Dalším nepříznivým faktorem je stav bankovního sektoru. Podle Evropského orgánu pro bankovnictví (European Banking Authority) celkový odliv kapitálu dvou největších kyperských bank dosáhl 1,86 miliard eur díky vysoké expozici řeckého dluhu a prudkému nárůstu nesplácených úvěrů.

Na stejné úrovni, v kategorii středního rizika návratnosti investice (DB4c) je podle D&B aktuálně hodnocena například Albánie, Jordánsko, Portugalsko, Turecko, nebo Island. Kypr je mezi českými i slovenskými podnikateli považován za oblíbený daňový ráj. Podle agentury ČEKIA mělo k 30. září 2012 kyperského majitele 1819 českých a 770 slovenských firem.

Nejpříznivější investiční klima v Evropě mají aktuálně dvě skandinávské země – Norsko a Švédsko, jejichž rating D&B stanovila na stupni nejnižšího rizika investice (DB1d). Z této elitní skupiny letos v červenci vypadlo Německo, a v říjnu Švýcarsko, jejichž rating poklesl o jeden stupeň, do kategorie nízkého rizika návratnosti investice DB2a.

Česká republika, které Dun & Bradstreet v červenci snížila rating o dva stupně, je hodnocena na úrovni mírného rizika návratnosti investice (DB3c), Polsko je zařazeno ve stejné kategorii, nicméně o dva kvartily výše (DB3a). Aktuální mezinárodní rating Slovenska je stanoven na úrovni nízkého rizika návratnosti investice (DB2d).

D&B zvyšuje rizikovost Maďarska