Ebola už se nešíří ani v Guineji. Zbývá ji zastavit v Libérii

Boj proti ebole v Libérii

Boj proti ebole v Libérii Zdroj: profimedia.cz

ČTK
V západoafrické Guineji se přestala šířit ebola, oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO). Nemoc v zemi zabila více než 2500 lidí. Konec epidemie eboly se vyhlašuje po uplynutí 42 dnů od uzdravení či úmrtí posledního pacienta, pokud během této doby není zaznamenán žádný nový případ nákazy.

Guinea nyní vstupuje do takzvaného období zvýšeného dohledu, které bude trvat 90 dní, uvedla WHO. Organizace vysvětlila, že riziko návratu epidemie existuje i po 42 dnech, protože vir v některých tělesných tekutinách jako je sperma může přežít až devět měsíců.

V listopadu se ebola podle WHO přestala šířit v Sieře Leone, na vyhlášení konce epidemie tak čeká z hlavních zasažených zemí již pouze Libérie. Zde byl konec epidemie oznámen po 42 dnech bez nových onemocnění již v květnu a září, ale poté se vždy objevil další případ.

Ebole od roku 2013 v celé západní Africe podlehlo zhruba 11 300 lidí z asi 29 tisíc nakažených. Jedná se o nejvážnější epidemii eboly od objevení viru v roce 1976.

Epidemie poškodila i ekonomiku

Kromě obětí na životech zasadila epidemie těžkou ránu také místním zdravotnickým systémům i celému hospodářství západní Afriky.

Lidé v guinejském hlavním městě Konakry tak podle agentury Reuters přivítali vyhlášení konce šíření eboly se smíšenými pocity. „Několik členů mé rodiny zemřelo,“ uvedl jeden z obyvatel, který se z nemoci vyléčil. „Nejtěžší po mém zotavení bylo dosáhnout toho, aby se mě lidé nestranili,“ dodal.

Mnozí lidé ale neskrývali radost z oznámení WHO. „Je to nejhezčí dárek, jaký mohl dobrý bůh dát na konci roku Guinei,“ tvrdí jeden z přeživších pacientů Alama Kambou Doré. V hlavním městě se chystají oficiální oslavy za účasti prezidenta Alphy Condého, jejichž vrcholem bude mezinárodní koncert afrických umělců nazvaný „Nashle ebolo“.

Nejspíš končí nejhorší epidemie eboly, zabila na 11 300 lidí
Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes oznámila, že krvácivá horečka způsobená virem ebola se přestala šířit v západoafrické Guineji. V listopadu se ebola podle WHO přestala šířit v Sieře Leone, na vyhlášení konce epidemie tak čeká již pouze Libérie. Ebole za dva roky, od začátku prosince 2013, v celé západní Africe podlehlo přes 11 300 lidí z více než 29 tisíc nakažených, což bylo nejvíce v historii této nákazy.
Základní údaje o epidemii eboly v Africe, která nejspíš končí:
Ebola je jednou z nejobávanějších chorob na světě. Je vysoce nakažlivá a úmrtnost na ni dosahuje až 90 procent.

Neexistuje na ni zcela spolehlivý lék, ani vakcína, řada z nich se testuje. Nejvíce nadějí bylo vkládáno do americko-kanadského léčiva ZMapp, japonského antivirotika Avigan či některých vakcín. Další látku proti ebole vyvinul letos tým virologů v americké farmaceutické firmě Gilead Sciences pod vedením českého vědce původem z Chomutova Tomáše Cihláře.

Epidemie vypukla 6. prosince 2013 v Guineji (že jde o ebolu bylo potvrzeno v březnu 2014) a rozšířila se v březnu 2014 do Libérie a v květnu 2014 do Sierry Leone a dalších afrických zemí. Do Evropy a USA dorazilo několik nakažených ebolou, většinou šlo o zdravotníky, kteří nemocné v Africe ošetřovali. Několik z nich se uzdravilo, naopak například v madridské nemocnici na ebolu zemřeli dva španělští kněží nakažení v Africe a v USA ebole podlehl Liberijec rovněž infikovaný v Africe.

Epidemie eboly si dosud vyžádala přes 11.300 obětí, nakažených je hlášeno téměř 29.000. Nejvíce osob (přes 4800) na ni zemřelo v Libérii, asi 3900 obětí hlásila Sierra Leone a více než 2500 Guinea.

Nemoc způsobuje virus ebola, nazvaný podle řeky Ebola v Konžské demokratické republice (Kongo; dříve Zair), kde byla tato nemoc v roce 1976 poprvé identifikována. Epidemie tehdy propukla v konžské vesnici Yambuku a v Nzaře v sousedním Súdánu a zemřelo na ni 431 ze 602 nakažených. Nový virus tam objevil tehdy 27letý belgický lékař Peter Piot.

Diagnostika eboly je obtížná, protože prvotní symptomy mohou připomínat například chřipku. Pacienta sužuje slabost, má teplotu, která záhy rychle stoupá. Častými příznaky jsou průjem, zvracení, vnitřní či též vnější krvácení, pak začínají selhávat orgány, nejprve játra a ledviny.

Symptomy se mohou objevit dva až 21 dnů po nakažení. Přenáší se krví, sekrety a tělesnými tekutinami nemocného; je třeba se proto vyvarovat například i kontaktu s použitými ručníky. Častými oběťmi jsou zdravotníci ošetřující nemocné, pokud nepoužívají rukavice, masky a ochranné brýle. Člověk může být přenašečem viru někdy až sedm týdnů po uzdravení.

Přirozenými hostiteli viru ebola jsou netopýři živící se ovocem. V Africe byly zdokumentovány i případy nákazy při kontaktu s uhynulými či nemocnými opicemi, lesními antilopami či dikobrazy.

V současnosti je známo pět kmenů viru ebola, z nichž tři (Ebola, Súdán a Bundibugyo) napadají člověka. Čtvrtý kmen z Pobřeží slonoviny, nazvaný Taï Forest podle tamního národního parku, kde se poprvé objevil, dosud způsobil jen jedno zaznamenané lidské onemocnění, pátý kmen Reston napadá opice a prasata.

Všechny dosavadní epidemie eboly postihly africký kontinent. Nejvíce obětí (431) před tou současnou si vyžádal už první známý výskyt eboly v roce 1976 (v Kongu a Súdánu). Druhý nejvyšší počet lidí (254) zabil virus eboly v roce 1995 rovněž v Kongu, 224 osob jí podlehlo v roce 2000 v Ugandě a poslední větší epidemie eboly postihla v roce 2007 Kongo, kde na ni tehdy zemřelo 187 lidí. WHO uvádí, že v letech 1976-2013 vypuklo v Africe celkem 24 různých případů propuknutí nemoci, při kterých bylo nakaženo přes 1700 lidí a zemřelo přes 1200 osob.

Afrika hlásí první týden bez nového případu eboly od března 2014