Ebole podlehly už více než čtyři tisícovky lidí | E15.cz

Ebole podlehly už více než čtyři tisícovky lidí

Ebola ilustrační foto
Ebola ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Počet obětí eboly už dosáhl nejméně 4033. Zemřela tedy téměř polovina z celkem nejméně 8399 nakažených, vyplývá z aktuální statistiky obětí epidemie, která zahrnuje data platná k 8. říjnu a kterou zveřejnila Světová zdravotnická organizace (WHO). Zdravotní stav španělské ošetřovatelky nakažené ebolou je vážný, ale stabilní. Ve čtvrtek se přitom stav ženy ležící v madridské nemocnici zhoršil.

Počet obětí nynější nejhorší epidemie eboly všech dob poprvé oficiálně přesáhl čtyřtisícovou hranici. Předchozí statistiky z tohoto týdne hovořily o více než 3860 mrtvých.

Nejvíce postižené jsou tři africké státy. Z Libérie je hlášeno 2316 úmrtí, ze Siery Leone 930 a z Guineje 778. V Nigérii nákaze podlehlo osm lidí a jeden v USA. Ve statistice úmrtí však chybí například dva španělští misionáři, kteří se nakazili v Africe, ale zemřeli ve Španělsku. Jiná epidemie eboly usmrtila v Konžské demokratické republice 43 lidí ze 71 nakažených.

V Madridu je v izolaci dalších sedm lidí

Mluvčí madridské nemocnice informovala, že do izolace přijali dalších sedm lidí, kteří byli s nemocnou ošetřovatelkou a které nyní budou pozorovat, zda nevykazují příznaky smrtícího viru. Mezi těmito sedmi lidmi jsou prý dvě kadeřnice, které Teresa Romerová navštívila předtím, než jí diagnostikovali ebolu, a také zaměstnanec nemocnice, který se o ni po jejím přijetí staral. Všichni prý přišli do nemocnice dobrovolně.

Ve speciálně vyčleněné jednotce v šestém patře nemocnice se tak nyní nachází již 14 lidí. Je mezi nimi 44letá Romerová, její manžel a zdravotníci, kteří o ni pečovali po jejím pondělním nástupu do nemocnice. Nikdo z nich kromě Romerové zatím neměl pozitivní test na ebolu.

Pomůže opět ZMapp?

Infikované zdravotnici byl poprvé podán lék ZMapp, který do Španělska zaslala Belgie, ačkoli zásoby tohoto přípravku byly považovány prakticky za vyčerpané, informovala stanice RTVE. Stejný přípravek už dříve užívali dva Američané a 75letý španělský misionář. Zatímco duchovní infikovaný v Libérii nakonec zemřel, Američané se vyléčili, i když není jasné, zda díky léku.

Španělská zdravotní sestra je první osobou, která se ebolou nakazila mimo západní Afriku při ošetřování nemocných. Starala se totiž o dva španělské kněze, kteří se virem nakazili v Libérii a Sieře Leone a následně mu ve Španělsku podlehli. K nákaze pravděpodobně došlo, když se ošetřovatelka kontaminovanými rukavicemi omylem dotkla své tváře.

Ve Španělsku se z eboly stal politický spor

Španělské odbory nyní viní vládu, že se snaží vinu za přenos viru svalit na samotnou Romerovou, místo toho, aby přiznala selhání systému. Evropská unie už ve čtvrtek Španělsko vyzvala, aby vysvětlilo, jak se mohl vir dál rozšířit navzdory přísným opatřením. Kvůli informačnímu chaosu a strachu podle odborů mnozí zaměstnanci madridské nemocnice Carlose III. nepřišli do práce.

Španělský premiér Mariano Rajoy, který dnes nemocnici navštívil, uklidňoval, že rozšíření viru po Španělsku je nanejvýš nepravděpodobné. Unijní ministři zdravotnictví se příští čtvrtek kvůli ebole mimořádně sejdou v Bruselu, aby prodiskutovali zesílení opatření proti šíření nákazy, včetně zdravotních kontrol na letištích.

Infikovaní lidé se léčí také mimo jiné v Německu a v Norsku. Dnes oznámila testování pacienta s podezřením na ebolu Brazílie, i když stav muže je prý dobrý. Příčinou úmrtí Brita, jenž ve čtvrtek zemřel v Makedonii, mohla být podle několika zdrojů nadměrná konzumace alkoholu. Počáteční podezření na ebolu u něj bylo vyvráceno.

OSN dnes oznámila, že její výzva na přispění miliardou dolarů na boj proti ebole byla zatím vyslyšena jen z jedné čtvrtiny a nedostává se také vyškoleného zdravotnického personálu. Americký senátor James Inhofe dnes oznámil, že na boj s ebolou v západní Africe bude do rozpočtu amerického ministerstva obrany přesunuto 750 milionů dolarů (přes 16 miliard korun). Washington do západní Afriky vysílá na 4000 vojáků, kteří mají pomáhat s výstavbou ošetřovatelských center i školením zdravotníků.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video