Erdogan v tureckých volbách nekandiduje, ale i tak věří, že vyhraje

Erdogan se může pochlubit neuvěřitelně úspěšnou hospodářskou politikou, kdy se mu za 13 let podařilo ztrojnásobit ekonomický výkon, splatit celý dluh Mezinárodnímu měnovému fondu, udržovat rekordně nízkou nezaměstnanost a mzdově dohnat (či dokonce předehnat) Řecko.
Jako premiér úspěšně nastartoval proces usmíření s Kurdy, stejně dobře si vedl i v reformě justičního systému, dostal armádu pod civilní kontrolu a podepsal asociační dohodu s Evropskou unií.
Nejvíce může zamíchat kartami prokurdská Lidová demokratická strana, která do Velkého národního shromáždění kandiduje poprvé
V povědomí občanské společnosti – kterou jeho úspěšná hospodářská politika pomohla stvořit – ovšem figuruje jako garant policejní zvůle a autor restrikcí proti médiím a internetu. Turecko má nejvyšší práh pro vstup do parlamentu na světě (10 procent), takže kromě AKP se do Velkého národního shromáždění dostanou spolehlivě už jen středolevá Republikánská lidová strana (CHP) a ultrapravicová Strana národního hnutí (MHP).
Nejvíce však může zamíchat kartami prokurdská Lidová demokratická strana (HDP), která kandiduje vůbec poprvé. Když se do parlamentu dostane, AKP nezíská supermajoritu 367 křesel z 550, jež by ji umožnila přepsat ústavu.
Prudký mocenský střet
Pak půjde o to, zda AKP obdrží třípětinovou většinu (330 křesel) nutnou k vyhlášení referenda. Velký úspěch prokurdské strany by AKP mohl dokonce připravit o prostou většinu a vehnat ji tak do koalice. Podle pozorovatelů by koalice znamenala prudký mocenský střet, neboť (podle ústavy čistě ceremoniální) prezident Erdogan si zvykl předsedat vládním zasedáním a peskovat centrální banku za rozhodnutí, s nimiž nesouhlasí.
Zisk supermajority by zřejmě znamenal nástup nové éry autoritářského vůdce, který by zemi vnutil islámský charakter. Do historie by zřejmě vešel jako Kemal Atatürk naruby.