EU prodlouží sankce vůči těm, kdo narušili ukrajinskou celistvost
Seznam od svého posledního prodloužení letos v březnu nedoznal změn. Sankce, spočívající ve zmrazení majetku a zákazu cestování, jsou součástí kroků, jimiž unie v roce 2014 reagovala na ruskou anexi poloostrova Krym a na dění na východě Ukrajiny.
Na seznamu je například ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin či lidé blízcí Kremlu jako Sergej Gljazev, poradce ruského prezidenta Vladimira Putina. Nechybějí jména náměstků ruského ministra obrany, vojáků, kteří přímo plánovali ruskou okupaci Krymu či veleli ruskému vstupu na tento ukrajinský poloostrov, ale také velitelé separatistických jednotek na Donbasu a lídři tamních samozvaných republik. Postiženy jsou též některé společnosti, které převzaly na Krymu původně ukrajinský majetek.
Evropská unie na Rusko kvůli jeho postupu v ukrajinské krizi ale uvalila především hospodářské sankce. Ty už byly prodlouženy do konce ledna 2017, v EU se ovšem na podzim čeká debata o budoucnosti vztahů s Ruskem. Dnes domluvený krok se stane realitou poté, co bude rozhodnutí publikováno v oficiálním věstníku unie.