Eurokomisař očekává, že se EU rozšíří o Srbsko a Černou Horu | e15.cz

Eurokomisař očekává, že se EU rozšíří o Srbsko a Černou Horu

Návštěva unijních institucí nezavazuje novináře k žádnému předem naplánovanému počtu výstupů.
Návštěva unijních institucí nezavazuje novináře k žádnému předem naplánovanému počtu výstupů.
• 
ZDROJ: Pixabay

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Srbsko a Černá Hora budou pravděpodobně příštími státy, které se stanou členy Evropské unie. Zřejmě se to stane v roce 2025. Řekl to komisař pro rozšíření EU Johannes Hahn v rozhovoru, o němž dnes informovala agentura Reuters.

Evropská unie podle Hahna zahájila diplomatické úsilí, jehož cílem je urychlit kroky, které po pozastavení přijímání nových členů přivedou do EU šest západobalkánských zemí. "Nadešel čas dokončit práci z roku 1989," řekl Hahn s poukazem na rozšiřování bloku na východ po pádu berlínské zdi.

"Stanovili jsme rok 2025 jako indikativní termín pro Srbsko a Černou Horu, což je realistické, ale zároveň i velmi ambiciózní," konstatoval komisař.

V přistoupení do Evropské unie doufají Albánie, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Kosovo, Makedonie a Srbsko. Jejich šance na členství se ale podle Reuters v posledních letech zmenšily, když unijní politici poněkud ztratili zájem pokračovat v rozšiřování bloku v důsledku rostoucího euroskepticismu v členských zemích, krize eurozóny v letech 2009-2013 a rozhodnutí Británie unii opustit.

Avšak rostoucí vliv Ruska, migrační krize, jež na region dopadá, posun Turecka k autoritářskému režimu a přání posílit evropskou integraci po odchodu Británie v roce 2019 přinesly Balkánu novou naději.

Hahn je přesvědčený, že přístupový proces vedoucí do EU je nejlepší způsob jak posílit boj s korupcí, s organizovaným zločinem a s hrozbou autoritářství v regionu. Srbsko je při tom považováno za základní pilíř a Brusel doufá, že vliv Bělehradu na Balkáně by mohl pomoci ostatním zemím v reformách.


Vše o vzniku EU čtěte zde >>>


Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video