Europarlament prý nemůže zaručit, že novou dohodu s Británií schválí | E15.cz

Europarlament prý nemůže zaručit, že novou dohodu s Británií schválí

Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz (v popředí)
Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz (v popředí)
• 
ZDROJ: Claude Truong-Ngoc - Wikimedia Commons

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropský parlament začne co nejrychleji projednávat právní předpisy spojené s případnou dohodou Británie s Evropskou unií, jejich schválení ale zaručit nemůže. Po jednání s britským premiérem Davidem Cameronem to uvedl předseda parlamentu Martin Schulz. Cameron se snaží před nadcházejícím summitem EU dokončit jednání o reformě vztahů své země se zbytkem evropské osmadvacítky.

„Mohu zaručit, že Evropský parlament se bude zabývat právními předpisy k návrhu Komise (o reformě vztahů) hned po referendu (o setrvání Británie v unii),“ uvedl Schulz. „Ale abych to řekl jasně, žádná vláda nemůže do parlamentu přijít a říct: Toto je náš návrh, můžete nám dát garanci výsledku? To není v demokracii možné,“ dodal.

Evropský parlament musí po britském referendu schválit podstatné body případné dohody Británie s ostatními členskými zeměmi EU.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes dopoledne v Evropském parlamentu řekl, že neexistuje žádný náhradní plán v případě vystoupení Británie z EU. „Nemáme plán B, ale plán A. Že Británie zůstane konstruktivním a aktivním členem unie,“ řekl Juncker, který se s Cameronem setká kolem poledne.

Podle Junckera bude hlavním tématem tohoto týdne spor o přídavky na děti. Británie chce zabránit jejich zneužívání a „exportu“ z Británie do jiných zemí osmadvacítky.

Schůzky předcházejí summitu Evropské unie, kde se má koncem týdne v Bruselu rozhodnout o britských návrzích na změny ve vztazích Británie s EU

Český státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza dnes BBC řekl, že očekává, že omezení v oblasti přídavků na děti by se dotklo jen nových žadatelů a nikoli 34 tisíc migrantů, kteří je v Británii pobírají v současnosti.

O požadavcích Británie dnes v Aténách jednal s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem předseda Evropské rady Donald Tusk. Ten se následně přesune ještě do Prahy za premiérem Bohuslavem Sobotkou a do Berlína za kancléřkou Angelou Merkelovou.

Schůzky předcházejí summitu Evropské unie, kde se má koncem týdne v Bruselu rozhodnout o britských návrzích na změny ve vztazích Británie s EU. Tyto změny mají být základem pro očekávané britské referendum o členství Británie v unii.

Tusk už v pondělí po jednání s prezidenty Francie a Rumunska Françoisem Hollandem a Klausem Iohannisem varoval, že rozhovory o požadavcích Británie na reformu Evropské unie jsou v kritické fázi. Riziko, že Británie osmadvacítku opustí, je podle něj reálné.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video