Eurozóna je podruhé od roku 2009 v recesi

Vedoucí ekonomiky evropské měnové unie dokázaly shodně vygenerovat růst 0,2 procenta. To ale nedokázaly vyvážit obzvláště razantní zpomalení v případě Nizozemska, Španělska, Itálie či Rakouska.
Blízká renesance evropské ekonomiky přitom není na pořadu dne. „Toto bylo poslední dobré číslo z Německa na dlouhou dobu,“ uvedl pro agenturu Reuters hlavní ekonom Commerzbank Jörg Krämer. Většina analytiků předpokládá, že v posledním čtvrtletí letošního roku klesne i ekonomika našich západních sousedů. Německo bude zřejmě následovat i Francie.
Evropská komise předpokládá, že hospodářství celé eurozóna letos poklesne o 0,4 procenta a příští rok posílí o 0,1 procenta. Komise tvrdí, že ekonomiky zemí eurozóny budou příští rok nohem zdravější než v roce 2009.
Vývoj HDP zemí eurozóny:
Někteří ekonomové se domnívají, že eurozóna si za druhou recesi může sama. „Je to výsledkem přehnaných úsporných opatření v jižních zemích a neochoty severu dělat cokoli jiného,“ uvedl Paul De Grauwe z London School of Economics. Z jeho pohledem evidentně souhlasí obyvatelé eurozóny, kteří ve středu vyšli v několika zemích do ulic.
Navzdory předpovědím se italská ekonomika propadla o dvě procenta, španělská o 0,3 procenta. Nozozemské hospodářství se propadlo vůbec nejvíce ze všech zemí eurozóny, a to o 1,1 procenta. Rakouská ekonomika oslabila o 0,1 procenta.