Eurozónu čeká propad, Česku komise věští stagnaci | E15.cz

Eurozónu čeká propad, Česku komise věští stagnaci

euro, ECB
euro, ECB
• 
ZDROJ: ECB

vrb, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Eurozónu letos čeká propad ekonomiky o 0,3 procenta. HDP celé Evropské unie sice vzroste, ale pouze o 0,1 procenta. Ve své nové prognóze to uvedla Evropská komise. Situace by se měla postupně zlepšovat a příští rok by měl růst v eurozóně dosáhnout 1,4 procenta a v EU 1,6 procenta. Česku komise letos věští stagnaci.

U eurozóny i EU nový odhad znamená zhoršení proti podzimní prognóze. V ní v listopadu Brusel čekal pro unijní státy platící eurem růst o 0,1 procenta a u celé unie o 0,4 procenta.

„Současná situace může být shrnuta takto: Máme neuspokojivá tvrdá data z konce loňského roku, trochu více povzbudivá měkká data z blízké minulosti a rostoucí důvěru investorů v budoucnost,“ řekl eurokomisař pro hospodářské a měnové záležitosti Olli Rehn. Podle něj klíčová rozhodnutí z poslední doby povedou k návratu hospodářského oživení. „Musíme zůstat na cestě reforem,“ zdůraznil ale Rehn.

Mezi členskými státy EU panují velmi výrazné rozdíly. Zatímco Řecko podle komise čeká letos propad o 4,4 procenta a Kypr o 3,5 procenta, tak u Lotyšska by měl růst činit 3,8 a u Litvy 3,1 procenta.

Prognóza vývoje HDP

Prognóza vývoje HDP Autor: Evropska komise
Zdroj: Evropská komise

Mimo eurozónu je na tom hůř než Česko jen Maďarsko

Česká ekonomika by podle Bruselu měla stagnovat. Hůře na tom z deseti států unie, které neplatí eurem, bude už jen Maďarsko, kde komise čeká pokles o 0,1 procenta. Slovenské hospodářství poroste o 1,1 procenta.

Komise, která ještě v listopadu očekávala pro Česko růst HDP o 0,8 procenta, je ve svém novém odhadu mírně pesimističtější než české ministerstvo financí. To v lednu pro letošek odhadlo růst české ekonomiky na 0,1 procenta. Česká národní banka naopak budoucnost vidí černěji, když čeká pokles o 0,3 procenta.

Předpovědi vývoje HDP
Původní odhad 2013 Nový odhad 2013 Původní odhad 2014 Nový odhad 2014
MF 0,7 0,1 - 1,4
ČNB 0,3 -0,2 1,9 2,1
EK 0,8 0 2,0 1,9

Domácí poptávka by podle komise měla letos zůstat nadále slabá. Vnější poptávka by měla pomoci výsledky hospodářství zlepšit, avšak až ve druhé půlce roku.

Česko možná nesplní tříprocentní hranici schodku

Evropská komise v nové prognóze odhadla, že deficit veřejných financí bude letos 3,1 procenta hrubého domácího produktu. MF počítá s deficitem 2,9 procenta. Pro loňský rok komise počítá s deficitem 5,2 procenta kvůli jednorázovému zaúčtování církevních restitucí, ty k deficitu přispěly 1,5 procenta.

Ministerstvo financí ale v reakci na odhady Evropské komise uvedl, že letos udrží deficit veřejných financí pod plánovanými třemi procenty HDP. Podmínkou ale je, že se dramaticky nezhorší ekonomická situace v Evropě.

Česko se v proceduře pro nadměrný deficit, která pro něj může v extrémním případě znamenat i zastavení přílivu evropských dotací, ocitlo v roce 2009. Rozpočtový schodek tehdy přesáhl povolenou hranici takřka dvojnásobně. Evropská unie po české vládě požaduje, aby deficit snížila pod tři procenta HDP do letošního roku.

„Jedná se o prognózu. Nedojde-li k výraznému zhoršení ekonomické situace v Evropě, udržíme deficit pod třemi procenty tak, abychom mohli ukončit proceduru nadměrného schodku,“ uvedl Kalousek. V případě státního rozpočtu nepočítá ani s žádnými mimořádnými opatřeními v případě, že by měl být deficit vyšší. „Dvě až tři desetiny procenta HDP je úkol, se kterým si vláda poradí v provozních výdajích svých resortů,“ dodal ministr.

Autor: vrb, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video