Evropa není pro mladé. Politici při krizi nadržují starším, tvrdí studie

Zatímco mladí Evropané do 25 let se během finanční krize častěji dostávali pod hranici chudoby, počet chudých důchodců naopak klesl. I kvůli celkovému snižování prostředků se naopak zvyšoval podíl výdajů na důchody. Evropské vlády naopak méně utrácely za školství, zdravotnictví a podporu rodin.
Podle analýzy sice v některých zemích došlo k penzijním reformám, ty ovšem většinou preferovaly ekonomické zájmy současných důchodců před těmi, kteří budou penze pobírat až za několik desítek let.
Změny podílů vydajů v zemích EU (v procentech)
Růst nezaměstnanosti mezi mladými byl třikrát vyšší než v případě lidí starších padesáti let. Mladí mají v období recese větší problém najít práci, protože často pracují na částečné pracovní úvazky a na rozdíl od svých starších kolegů nemůžou při hledání práce prokázat tolik zkušeností.
Nejedná se pouze o krátkodobý problém. Dlouhé hledání pracovního místa se odráží i na budoucí produktivitě. Navíc čím déle nezaměstnaní místo hledají, tím obtížnější je pro ně návrat na pracovní trh. Ekonomická nejistota se odráží i na snížené porodnosti, protože mladí založení rodiny odsouvají.