Evropa tlačí na Británii, aby zahájila proces odchodu. Merkelová by nespěchala

David Cameron

David Cameron Zdroj: ctk/AP

ČTK
Proces odchodu Británie z Evropské unie by měl začít co nejdříve, shodla se dnes v Berlíně šestice ministrů zahraničí zakládajících zemí evropských společenství. Období nejistoty podle nich nemůže trvat dlouho, Evropa se potřebuje nyní soustředit na sebe. Členové unie tak zvyšují tlak na Británii, aby s oficiální žádostí o vystoupení z osmadvacítky neváhala.

„Respektujeme Británii a lidové hlasování této velké země, i když výsledku litujeme, ale požadujeme, aby Evropa - zbývajících 27 zemí - byla také respektována,“ uvedl na tiskové konferenci po setkání francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault.

Jednání o vystoupení Británie by podle něj mělo začít okamžitě. Věc označil za poměrně naléhavou. Podle Ayraulta je to zodpovědnost britského premiéra Davida Camerona, který s referendem přišel, a nyní také musí žít s jeho následky.

Podobně se vyjádřil i šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier. Zodpovědnost Londýna podle něj přesahuje hranice Británie, a tak musí zbývajícím zemím unie umožnit, aby se zabývaly budoucností Evropy. „Proto odsud říkáme spolu: Tento proces (odchodu) by měl začít tak brzy, jak jen to bude možné, abychom neuvázli, ale soustředili se na budoucnost Evropy,“ nechal se slyšet.

Merkelová nemá problém se zdržením žádosti

Německá kancléřka Angela Merkelová očekává, že Británie bude chtít výsledky referenda o vystoupení z Evropské unie naplnit a že to nebude trvat věčně. Krátká prodleva před oficiálním podáním žádosti o vystoupení pro ní ale není problém. Řekla to po jednání špiček konzervativní unie CDU/CSU v Postupimi. Nedlouho předtím přitom šestice ministrů zahraničí EU vyzvala Londýn k rychlému postupu.

„Vycházím z toho, že v určitý okamžik Evropské unii, lépe řečeno Evropské radě podle článku 50, přijde oznámení, že (Británie) chce vystoupit z Evropské unie. Na to teď počkáme,“ uvedla Merkelová. „Věc se má tak, že si to musí rozhodnout Británie,“ řekla také s tím, že krátký prostoj jí nestojí za boj.

Ministři chtějí spěchat

Lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn míní, že se rozhodnutí Britů musí začít prosazovat. Příslušný smluvní článek 50, který vystoupení členské země řeší, přitom nemůže aktivovat nikdo jiný než Londýn. Asselborn proto věří, že se nyní nebude hrát hra na kočku a myš. To by se podle něj vůbec nehodilo ani k Británii, ani k EU.

V následujících dnech chce Steinmeier o dnešních rozhovorech Německa, Francie, Itálie, Nizozemska, Belgie a Lucemburska informovat Baltské země a státy Visegrádu. To, že Cameron nehodlá odstoupit z funkce dřív než v říjnu, označil v rozhovoru pro dnešní Süddeutsche Zeitung, za skandální předseda Evropského parlamentu Martin Schulz. Podle něj tím Cameron „drží celý kontinent jako rukojmí“.