Evropská unie a Kuba poprvé v historii uzavřely dohodu o dialogu a spolupráci

 šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová

šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová Zdroj: reuters

Kuba
Kuba
Kuba
Kuba
Kuba
13
Fotogalerie

Evropská unie a Kuba podepsaly dohodu o politickém dialogu a spolupráci. Jak po podpisu připomněla šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová, jedná se o "historickou dohodu", neboť je to poprvé, co Kuba a EU formalizovaly právní rámec vzájemných vztahů. Mogeriniová také novinářům řekla, že EU nyní přestává uplatňovat svou společnou pozici z roku 1996, kterou se dosud vzájemné vztahy řídily.

Toto rozhodnutí podle kubánského ministra zahraničí Bruna Rodrígueze znamená obnovení "normálních vztahů" mezi Evropskou unií a Kubou. Překážkou rozvoje obchodní spolupráce mezi ostrovem a Evropou je podle kubánského ministra trvající hospodářská a finanční blokáda ze strany Spojených států.

"Vazby mezi Kubou a Evropou jsou hluboké a blízké," zdůraznila Mogheriniová. Připomněla, že v EU panují otazníky ohledně extrateritoriálního rozsahu amerických sankcí. "Věříme, že je nejen v zájmu ostrova a jeho obyvatel, ale v našem případě také v zájmu Evropanů tuto věc vyřešit," prohlásila.

Kuba podle ní nyní prochází zásadními změnami a nynější dohoda má zajistit novou úroveň vzájemných vztahů. "Bude odrážet silné kulturní, historické a ekonomické vazby," poznamenala šéfka unijní diplomacie.



O dohodě se jednalo od jara 2014, o dva roky později byl její text v Havaně parafován. Cílem je posílení dvoustranného politického dialogu i rozšíření hospodářské a rozvojové spolupráce i větší možnosti společného postupu na mezinárodní úrovni.

Dohoda má podle unijní diplomatické služby podpořit změny kubánského hospodářství a společnosti. "Posiluje dialog a spolupráci s cílem podpořit udržitelný rozvoj, demokracii a lidská práva a hledat společná řešení globálních výzev," uvedla diplomacie EU.

Dohodu, jejíž části v pravomoci unie jako celku budou už nyní aplikovány prozatímně, uzavírá EU jako takzvanou dohodu smíšenou. Z evropské strany ji tedy musí ratifikovat všechny členské země podle svých národních pravidel, tedy nejčastěji rozhodnutím parlamentů.



Kubánský ministr zahraničí Rodríguez po podpisu řekl, že v současném světě je nutná spolupráce při "obraně míru a mezinárodní bezpečnosti" a při řešení hrozeb jako jsou jaderné zbraně a klimatické změny. Dohoda je podle něj příkladem toho, jak by si Kuba přála, aby se k ní mezinárodní partneři chovali a jak ona sama se chce chovat k nim.

Mogheriniová dnes před novináři opět kondolovala kubánské straně k nedávnému úmrtí "vrchního velitele" Fidela Castra. Evropská komise a její předseda Jean-Claude Juncker čelí kritice za způsob, jakým se k Castrově smrti vyjádřili, když Juncker dlouholetého vůdce komunistické země označil za "hrdinu pro mnohé".

Podle ministra Rodrígueze Castro vždy doufal, že vznik EU přispěje k míru ve světě a vzniku "spravedlivějšího vícepolárního světa".