Finanční úřady v EU si mezi sebou budou muset měnit informace

Platná rozhodnutí si státy podle lucemburského ministra budou muset oznámit zpětně od roku 2012, u neplatných bude retroaktivita od roku 2014. Země unie tak rozšířily původní záměr návrhu směrnice.
Český ministr financí Andrej Babiš dnešní politickou dohodu uvítal a označil ji za významnou. „Je to konkrétní opatření v boji proti daňovým únikům. Dohoda spočívá ve výměně informací jednotlivých finančních správ členských států ohledně optimalizace základů daně,“ řekl ministr financí. Konkrétní dopad na výběr daní v České republice ale podle něj nebude velký. „Efekt finanční není žádný. Je to výměna informací,“ míní Babiš.
„Smyslem je boj s agresivním daňovým plánováním a zajištění toho, aby firmy platily férové daně,“ řekl o automatické výměně informací Lucemburčan Gramegna. Podotkl, že hlavním efektem má být transparentnost. „Jaký bude konkrétní dopad na národní rozpočty v jednotlivých zemích je skutečně velmi složité odhadnout,“ poznamenal. Daňové rozhodnutí je totiž v zásadě sdělením konkrétní firmě, jakým způsobem bude v konkrétní zemi daněna.
Originally, #EU countries would have to share tax rulings post-2007. Compromise is 2012. @JunckerEU was Lux PM until 2013. Coincidence?
— Peter Spiegel (@SpiegelPeter) October 6, 2015
Připomněl, že komise s návrhem přišla teprve letos v březnu. Stalo se tak poté, co novináři odhalili rozsáhlé daňové dohody Lucemburska s mnoha velkými firmami, které společnostem umožňovaly platit velmi malé daně. Rozhodnutí dnes v prohlášení přivítal jako „velký krok kupředu“ šéf Evropské komise a někdejší lucemburský premiér Jean-Claude Juncker.
Eurokomisař pro hospodářské a měnové otázky Pierre Moscovici míní, že dnešní rozhodnutí je revoluční. Znamená podle něj větší otevřenost ve spolupráci států při zdaňování korporací. „Většinu informací bude mít k dispozici také komise. Je to důležité ne kvůli byrokracii, ale k zajištění správného dohledu,“ poznamenal eurokomisař.
Připomněl, že Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v pondělí představila svůj návrh reformy mezinárodních daňových pravidel, která by také měla daňové úniky omezit.
Povinné informace
Cílem je lepší spolupráce mezi státy Evropské unie, které dosud informace o daňových rozhodnutích sdílejí jen málo i v případě, že mají právě přeshraniční dopad. Po vstupu nových pravidel v platnost budou muset o svých daňových rozhodnutích informovat každého půl roku. Předpokladem je, že vyšší transparentnost znemožní finančním správám jednostranně zvýhodňovat určité firmy, neboť o rozhodnutích budou vědět i všechny ostatní státy Evropské unie.
Když Evropská komise na jaře věc navrhovala, připomínala, že společnosti často spoléhají právě na nekomunikaci mezi daňovými správami jednotlivých zemí Evropské unie a na složitost daňových pravidel. Zisky proto přesouvají s cílem platit co nejnižší daně.
Český ministr Babiš na dnešním jednání ministrů opět připomněl své dlouhodobé téma boje proti podvodům u daní z přidané hodnoty. „Jsem v tomhle smyslu tvrdohlavý, Česká republika ztrácí tři miliardy eur ročně, to je víc než 80 miliard korun. Proto nechápu, že Evropská komise nevěnuje tomuto problému dostatečnou pozornost,“ podotkl český ministr s tím, že problém se dostane na jednání ministrů financí členských zemí unie.