Finanční úřady v EU si mezi sebou budou muset měnit informace | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Finanční úřady v EU si mezi sebou budou muset měnit informace

Finanční úřady v EU si mezi sebou budou muset měnit informace
Zleva bývalý řecký ministr financí Gikas Hardouvelis, španělský ministr hospodářství Luis de Guindos a eurokomisař pro finanční otázky Pierre Moscovici
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Ministři financí Evropské unie dnes dosáhli politické shody nad návrhem automatické výměny informací o daňových rozhodnutích mezi členskými státy osmadvacítky. Ministr financí předsednického Lucemburska Pierre Gramegna novinářům řekl, že nová pravidla by mohla platit od počátku roku 2017.

Platná rozhodnutí si státy podle lucemburského ministra budou muset oznámit zpětně od roku 2012, u neplatných bude retroaktivita od roku 2014. Země unie tak rozšířily původní záměr návrhu směrnice.

Český ministr financí Andrej Babiš dnešní politickou dohodu uvítal a označil ji za významnou. „Je to konkrétní opatření v boji proti daňovým únikům. Dohoda spočívá ve výměně informací jednotlivých finančních správ členských států ohledně optimalizace základů daně,“ řekl ministr financí. Konkrétní dopad na výběr daní v České republice ale podle něj nebude velký. „Efekt finanční není žádný. Je to výměna informací,“ míní Babiš.

„Smyslem je boj s agresivním daňovým plánováním a zajištění toho, aby firmy platily férové daně,“ řekl o automatické výměně informací Lucemburčan Gramegna. Podotkl, že hlavním efektem má být transparentnost. „Jaký bude konkrétní dopad na národní rozpočty v jednotlivých zemích je skutečně velmi složité odhadnout,“ poznamenal. Daňové rozhodnutí je totiž v zásadě sdělením konkrétní firmě, jakým způsobem bude v konkrétní zemi daněna.

Připomněl, že komise s návrhem přišla teprve letos v březnu. Stalo se tak poté, co novináři odhalili rozsáhlé daňové dohody Lucemburska s mnoha velkými firmami, které společnostem umožňovaly platit velmi malé daně. Rozhodnutí dnes v prohlášení přivítal jako „velký krok kupředu“ šéf Evropské komise a někdejší lucemburský premiér Jean-Claude Juncker.

Eurokomisař pro hospodářské a měnové otázky Pierre Moscovici míní, že dnešní rozhodnutí je revoluční. Znamená podle něj větší otevřenost ve spolupráci států při zdaňování korporací. „Většinu informací bude mít k dispozici také komise. Je to důležité ne kvůli byrokracii, ale k zajištění správného dohledu,“ poznamenal eurokomisař.

Připomněl, že Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v pondělí představila svůj návrh reformy mezinárodních daňových pravidel, která by také měla daňové úniky omezit.

Povinné informace

Cílem je lepší spolupráce mezi státy Evropské unie, které dosud informace o daňových rozhodnutích sdílejí jen málo i v případě, že mají právě přeshraniční dopad. Po vstupu nových pravidel v platnost budou muset o svých daňových rozhodnutích informovat každého půl roku. Předpokladem je, že vyšší transparentnost znemožní finančním správám jednostranně zvýhodňovat určité firmy, neboť o rozhodnutích budou vědět i všechny ostatní státy Evropské unie.

Když Evropská komise na jaře věc navrhovala, připomínala, že společnosti často spoléhají právě na nekomunikaci mezi daňovými správami jednotlivých zemí Evropské unie a na složitost daňových pravidel. Zisky proto přesouvají s cílem platit co nejnižší daně.

Český ministr Babiš na dnešním jednání ministrů opět připomněl své dlouhodobé téma boje proti podvodům u daní z přidané hodnoty. „Jsem v tomhle smyslu tvrdohlavý, Česká republika ztrácí tři miliardy eur ročně, to je víc než 80 miliard korun. Proto nechápu, že Evropská komise nevěnuje tomuto problému dostatečnou pozornost,“ podotkl český ministr s tím, že problém se dostane na jednání ministrů financí členských zemí unie.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!