Firmy vrchol krize teprve očekávají

Zároveň slíbili, že budou opět vyjednávat o vnucených úsporných opatřeních, která zavedli výměnou za mnohamiliardovou finanční pomoc ze zahraničí k pokrytí horentních dluhů a záchraně státní kasy před bankrotem. Voliče se snaží přivábit i tím, že už nezavedou nové daně a další bolestivé škrty.

Zároveň slíbili, že budou opět vyjednávat o vnucených úsporných opatřeních, která zavedli výměnou za mnohamiliardovou finanční pomoc ze zahraničí k pokrytí horentních dluhů a záchraně státní kasy před bankrotem. Voliče se snaží přivábit i tím, že už nezavedou nové daně a další bolestivé škrty. Zdroj: ctk

Přes 80 procent firem v Evropě a Japonsku očekává, že vrchol dluhové krize teprve nastane. Vyplývá to z průzkumu poradenské společnosti Roland Berger mezi 5000 firmami. Zatímco evropské firmy očekávají vyvrcholení krize na konci letošního nebo začátkem příštího roku, japonské předpokládají vrchol krize nejdříve v polovině příštího roku.

Téměř dvě třetiny evropských a všechny japonské společnosti očekávají pokračování hospodářské recese ve svých zemích. Za hlavní brzdu růst označují klesající poptávku domácností.

„Evropské společnosti očekávají celkovou stagnaci ekonomiky. Na rozdíl od loňského roku, kdy 60 procent dotazovaných firem uvedlo, že vnímají svou konkurenceschopnost jako vysokou,“ uvedl dnes ředitel pražské pobočky Roland Berger Strategy Consultants Constantin Kinský.

Největší překážkou růstu pro evropské i japonské firmy je nedostatek kvalifikované pracovní síly, z evropských se tak vyjádřilo 54 procent a z japonských 71 procent. Další překážku vidí firmy v nedostatečné možnosti financování. Proto jen 43 procent podniků ze západní Evropy plánuje růst. Ve střední a východní Evropě je to 42 procent firem a v Asii 37 procent společností.

Do dluhové krize zavleklo eurozónu několik jejích členských zemí, které už nadále nedokázaly zajistit si financování svých dluhů na kapitálových trzích. Mezinárodní věřitelé proto dosud poskytli finanční pomoc Řecku, Irsku a Portugalsku, na trzích nyní převládá názor, že o pomoc požádá také Španělsko.