Francouzský premiér: Hrozí nám chemický nebo biologický útok | E15.cz

Francouzský premiér: Hrozí nám chemický nebo biologický útok

Francouzský premiér Manuel Valls
Francouzský premiér Manuel Valls
• 
ZDROJ: CTK

ČTK, paj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Teroristé mohou proti Francii udeřit chemickými a biologickými zbraněmi, prohlásil premiér Manuel Valls. Národní shromáždění, dolní komora parlamentu, dnes schválila tříměsíční prodloužení výjimečného stavu, který byl vyhlášen po pátečních teroristických útocích v Paříži. V pátek bude o tomto mimořádném opatření, která dává policii a úřadům větší pravomoci, hlasovat také Senát.

„Víme, že existuje hrozba chemických či biologických zbraní,“ řekl Valls. „Teroristé zaútočili na Francii ne kvůli tomu, co dělá v Iráku a v Sýrii, ale kvůli tomu jaká je,“ dodal.

Valls vyzval poslance, aby prodloužili trvání výjimečného stavu, který například umožňuje policii provádět razie bez soudních povolení. Očekává se, že dolní komora dnes toto mimořádné opatření schválí a že v pátek o něm bude hlasovat Senát, tedy horní komora.

Výjimečný stav bezprostředně po sérii atentátů ještě v pátek vyhlásil prezident François Hollande; platnost tohoto opatření je omezena na dvanáct dní a jeho prodloužení na čtvrt roku je podmíněno souhlasem parlamentu.

Policisté mohou nosit zbraně i mimo službu

Na základě výjimečného stavu policie umožnila všem členům svého sboru nosit střelnou zbraň i mimo pracovní dobu. Příslušný pokyn již dostaly všechny jednotky. „Umožní to, aby policisté mimo službu byli neustále rezervní silou,“ řekl šéf policejních odborů Jean-Marc Bailleul. Policejní mluvčí Jerome Bonnet uvedl, že zbraň bude policistům sloužit k jejich ochraně a k ochraně veřejnosti.

Francouzské úřady mezitím pokračují v identifikování těl dvou radikálů, kteří zahynuli při středeční policejní razii na pařížském předměstí Saint-Denis. Spekuluje se, že jedním z nich by mohl být Belgičan marockého původu Abdelhamid Abaaoud, který údajně stojí za pátečním masakrem v metropoli; tyto útoky si vyžádaly 129 lidských životů a stovky lidí utrpěly zranění.

Druhým mrtvým, který zahynul při středeční policejní akci, je podle médií Abaaoudova sestřenice Hasna Aitboulahcenová, která na své těle odpálila nálož. Francouzské ministerstvo vnitra ani pařížská prokuratura prozatím totožnost mrtvých ze středy neoznámily, dnes oba úřady uvedly, že jejich identita je stále nejasná.

Jean-Michel Fauverge, který je šéfem jedné ze zvláštních policejních jednotek, o jednom z těl řekl, že bylo ve velmi špatném stavu. „Tělo bylo zohaveno, pravděpodobně od granátů,“ řekl. Nadále se čeká na zveřejnění identity osmi lidí, které policie v Saint-Denis zadržela. Pařížský prokurátor Francois Molins již ale uvedl, že mezi nimi nejsou Abaaoud ani uprchlý Salah Abdeslam, který se na atentátech v metropoli podílel.

Nebezpečí v Itálii

Nové hrozby se mezitím objevily i v Itálii a Vatikánu. Americké ministerstvo zahraničí v noci na dnešek středoevropského času varovalo, že potenciálním cílem teroristických útoků v oblasti Říma a Milána se může stát Bazilika svatého Petra ve Vatikánu, milánská katedrála či operní dům La Scala. Rovněž jsou prý ohrožena místa jako kostely, synagogy, restaurace, divadla a hotely, uvedla agentura AP.

Americká ambasáda v Římě dnes zveřejnila „výzvu týkající se bezpečnosti určenou americkým občanům“. Říká se v ní, že „teroristické skupiny by mohly použít podobné metody jako nedávno v Paříži“. Při pařížských útocích minulý pátek zahynulo 129 lidí. „Italské úřady si jsou vědomy toho, že takové hrozby existují,“ dodala ambasáda. Americké občany vyzvala, aby „zůstali ostražití a všímali si svého okolí“.

Žádné přímé náznaky

Jen o několik hodin dříve italská televizní stanice informovala, že americká tajná služba FBI předala Italům informaci o možným cílech teroristických útoků, mezi kterými je Bazilika svatého Petra a rovněž katedrála a opera v Miláně. Podle rozhlasové stanice RAI nicméně neexistují „žádné přímé náznaky konkrétních hrozeb“.

Tradiční středeční generální audience proběhla na Svatopetrském náměstí bez jakéhokoli incidentu, papežova ochranka byla nicméně posílena. Po pařížských útocích bylo v Římě rozmístěno 700 vojáků.

Útok v Bosně
Útočník, který ve středu zastřelil dva bosenské vojáky a několik dalších osob zranil, spáchal sebevraždu poté, co policisté obklíčili jeho dům na předměstí Sarajeva. Informovala o tom agentura Reuters. Střelec identifikovaný jako Enes Omeragić na vojáky zaútočil automatickou puškou v sázkové kanceláři nedaleko kasáren na sarajevském předměstí Rajlovac.
Když z místa činu utíkal, vystřelil rovněž na autobus, kde zranil dalšího vojáka. Řidiče a dva cestující pak poranilo rozbité sklo, uvedl policejní mluvčí. „Rána vypálená na člena ozbrojených složek je ranou vypálenou proti Bosně a Hercegovině,“ uvedl ministr vnitra Denis Zvizdić po mimořádném zasedání vlády. „Posílíme bezpečnostní opatření, abychom podobným incidentům v budoucnosti zabránili,“ dodal s tím, že motiv útoku není známý. Úřady odmítly spekulovat nad tím, zda šlo o teroristický čin, dokud nebude uzavřeno vyšetřování.
Nedlouho po střelbě policisté obklíčili nedaleký dům, ve kterém se podezřelý nacházel. Uslyšeli výbuch a následně nalezli jeho tělo. Jeho sousedi uvedli, že se Omeragić nedávno stal stoupencem radikálního salafismu.
Podle nejmenovaného svědka útočník vešel do sázkové kanceláře, oddělil dva vojáky od ostatních přítomných a zastřelil je. Na hlavě měl prý pásek s arabskými písmeny.

Autor: ČTK, paj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video