Gazprom podepsal s OMV dohodu o výstavbě plynovodu South Stream

roury pro plynovod South Stream

roury pro plynovod South Stream Zdroj: South Stream Transport

Ruský plynárenský gigant Gazprom podepsal s rakouskou energetickou společností OMV konečnou dohodu o výstavbě rakouské větve svého kontroverzního plynovodu South Stream.

South Stream má přivádět ruský plyn do západní Evropy přes Černé moře a Balkán, a vyhnout se tak Ukrajině. Vůči projektu má však výhrady Evropská unie, která po březnovém připojení ukrajinského Krymu k Rusku proces schvalování výstavby tohoto plynovodu pozastavila.

Dohodu o výstavbě rakouské části podepsali šéfové firem Gazprom a OMV ve Vídni, do které dnes na jednodenní pracovní návštěvu zavítal rovněž ruský prezident Vladimir Putin. „Je to investice do zabezpečení dodávek plynu pro Evropu,“ uvedl po podpisu dohody generální ředitel OMV Gerhard Roiss.

Možnosti tras plynovodu South StreamMožnosti tras plynovodu South Stream | E15

Generální ředitel Gazpromu Alexej Miller prohlásil, že jeho firma vede s Evropskou komisí „konstruktivní“ rozhovory o povolení pro výstavbu plynovodu South Stream. Plynovod má podle současných plánů začít přepravovat ruský zemní plyn do Evropy od prosince 2015. Celkové náklady na tento projekt se odhadují na 40 miliard dolarů, což je více než přes 800 miliard korun.

South Stream podle Topolánka brzdí ukrajinské plynové projekty
Ruský plynovodní projekt South Stream je hlavní překážkou pro vybudování východoevropského plynárenského uzlu, který by vznikl na základě ukrajinských plynových zásobníků. Na výroční konferenci Ústavu Adama Smithe to dnes v Kyjevě prohlásil bývalý český premiér Mirek Topolánek. Podmínkou vybudování východoevropského uzlu je zachování značných objemů plynového tranzitu, upozornil podle agentury Unian Topolánek. Expremiér, který je dnes šéfem Teplárenského sdružení ČR, se vyslovil skepticky k možnosti vybudovat podobný uzel v brzké době. V případě, že tranzitní cesta přes Ukrajinu nebude fungovat, jsou navíc podle něj podobné úvahy šílenstvím. „Nevěřím, že bude uzel možné vybudovat v krátké době,“ uvedl český expremiér. Pokud Ukrajina svůj status tranzitní země ztratí, bude muset výrazně zvýšit vlastní těžbu plynu, aby zachovala opodstatněnost svých plynovodů a zásobníků, řekl Topolánek.

Bulharská vláda tento měsíc na žádost Evropské komise přerušila práce na plynovodu South Stream. Bulharský ministr hospodářství a energetiky Dragomir Stojnev nicméně prohlásil, že jeho země se nevzdává plánů na realizaci tohoto projektu.

Závislí zůstaneme