Palestinci se ocitli na hraně přežití: Zachránit je mohou jen saúdští poddaní
Vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách je pro Palestince špatnou zprávou. Přinejmenším na první, druhý i třetí pohled. Každý muslim, který potrestal hlasem pro republikánského kandidáta údajnou demokratickou podporu izraelské válce v Gaze, nedokázal zaostřit na špičku vlastního nosu. Pokud tedy nešlo o šachistu, který myslel několik tahů dopředu, a navíc má srdce hazardního hráče. Vsadit na pragmatické, mnohdy cynické vládce ze Zálivu vyžaduje opravdovou kuráž.
V tuto chvíli jsou oni jediní, kdo dokážou efektivně zastavit – či přibrzdit – nastartovanou demontáž palestinské státnosti, ba celé komunity. Izraelští krajně pravicoví blouznivci z řad osadníků volají po obsazení palestinské půdy, kterou považují za židovskou. Araby z ní chtějí dostat za každou cenu a na palestinské farmáře podnikají i pogromy. Silně pravicová vláda premiéra Benjamina „Bibiho“ Netanjahua za nimi stojí prostě proto, že v ní tito radikálové sedí. Ministři, kteří jim vzdorovali, už v kabinetu nejsou. Donald Trump během minulého volebního období (2017 až 2021) Bibimu splnil všechna přání a není důvod se domnívat, že to od příštího roku bude jinak. Pokud nezasáhne Záliv…
Jak jsou tedy rozdané karty? Vypráví se, že vztah žák-učitel mezi Donaldem a Bibim započal v roce 2016, kdy se oba politici setkali v New Yorku, konkrétně v mrakodrapu Trump Tower na Páté Avenue. Trump ještě nebyl prezidentem, teprve kandidoval. Svědci vzpomínají, jak sebestředný realitní magnát bez hlesu naslouchal Bibimu, který mu perfektní angličtinou – v USA od dětství studoval – vysvětloval, jak se věci na Blízkém východě mají. Tedy samozřejmě optikou Benjamina Netanjahua.
Jako prezident pak Trump izraelskému mentorovi nic neodmítl. V roce 2018 přestěhoval velvyslanectví USA z Tel Avivu do Jeruzaléma, jakkoli šlo o přemístění tabulky a houfu diplomatů. Geopoliticky šlo o důležitý krok: USA oficiálně uznaly Jeruzalém za nedělitelné hlavní město židovského státu. Palestincům, kteří si chtějí ve východní, převážně arabské části města zřídit střed budoucího státu, ukázal vztyčený prostředníček. Bezmála o rok později jeho administrativa uznala izraelskou svrchovanost nad Golanskými výšinami. Mimochodem, česká ambasáda je stále v Tel Avivu a druhdy syrskou náhorní plošinu (Golany) považuje za okupované území.
Rovněž v roce 2018 pak USA pod Trumpovým vedením odstoupila od takzvané jaderné dohody s Íránem (JCPOA). Ta muslimskému státu umožňovala omezený, přesto významný obchod se světem. I nyní lze očekávat Trumpovu snahu ekonomicky položit Teherán, přičemž zlí jazykové tvrdí, že tak opět plní Bibiho přání. Podle západních médií se staronový prezident pokusí vyvinout maximální tlak na hospodářství Íránu, a především vývoz jeho ropy do Číny. Za tímto účelem je prý – jak dodávají pro změnu panislámská média – připraven kooperovat nejen s arabskými ropnými monarchiemi ze Zálivu, ale údajně i Ruskem.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!